Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Lukáš Táborský archiv firem Paramo a Folprecht Brno, Právo

Olomouc se bude ucházet o dotaci z EU na regeneraci sídlišť

Olomoucká radnice se bude ucházet o dotaci z evropských fondů na regeneraci sídlišť. Vedení města očekává, že by mohlo na projekty získat zhruba 100 miliónů korun. Peníze by sloužily i soukromým vlastníkům, kteří by je použili na opravy svých domů.

Ilustrační foto Foto: Lukáš Táborský archiv firem Paramo a Folprecht Brno, Právo
Olomouc se bude ucházet o dotaci z EU na regeneraci sídlišť

Město se bude snažit získat příspěvek z integrovaného operačního programu, který je zaměřen na zlepšení prostředí v problémových sídlištích.

"Na území města vytypujeme zhruba dvě lokality, s nimiž se budeme ucházet o dotaci. V případě, že uspějeme, bychom mohli začít čerpat první peníze zhruba v polovině příštího roku," uvedl náměstek primátora Ladislav Šnevajs.

Polovinu z očekávaných 100 miliónů korun by radnice převedla soukromým vlastníkům bytových domů. Peníze by mohli využít například na zateplení fasád nemovitostí či na opravy výtahů. "Už nyní se nám hlásí zejména velcí vlastníci typu bytových družstev s tím, že mají eminentní zájem s námi spolupracovat při vytypování lokalit," řekl Šnevajs.

Doplnil, že druhou část dotace, asi 50 miliónů korun, by město chtělo investovat do úprav veřejných prostranství sídlišť. Peníze by radnice využila například na rozšíření počtu parkovacích míst, mobiliáře a úpravy zeleně.

Olomoucká radnice investuje do regenerace prostoru mezi panelovými domy již několik let. Změn k lepšímu se již dočkali obyvatelé sídliště Úzké Díly, které patří k nejlidnatějším v krajském městě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků