Hlavní obsah
Ústředí Schneider Electric zvané Hive (hnízdo nebo také úl). Foto: archiv Schneider Electric

Nejekologičtější dům světa je v Paříži

Nejekologičtější budovou světa je centrála společnosti Schneider Electric v Paříži. Jako vůbec první na světě získala nejvyšší ohodnocení „Outstanding“ (výjimečný) v mezinárodní stupnici hodnocení udržitelné výstavby budov BREEAM (BRE Environmental Assessment Method).

Ústředí Schneider Electric zvané Hive (hnízdo nebo také úl). Foto: archiv Schneider Electric
Nejekologičtější dům světa je v Paříži

Metoda používaná od devadesátých let hodnotí kvalitu budov, jako například dopad na životní prostředí, úspory energií či prostředí uvnitř objektu.

Budovu ústředí mezinárodní společnosti Schneider Electric na předměstí Paříže v Rueil-Malmaison lze s určitou nadsázkou rovněž označit za nejinteligentnější dům. V čem spočívá jeho inteligence?

Například ve snížení výkonu topení v případě, že personál omylem nechá v místnosti otevřené okno. Zaměstnanci mají vstupní karty s bezkontaktní radiofrekvenční technologií, které jsou automaticky detekovány při jejich příchodu či odchodu z kanceláře. Systém osvětlení, regulace vytápění, větrání a klimatizace tak automaticky reaguje na přítomnost zaměstnanců díky bezdrátovým čtečkám karet. Energetický monitoring budovu nejen neustále analyzuje, ale je i schopen přijmout příslušná energetická rozhodnutí a uskutečnit případná opatření na snížení spotřeby energie.

„Jsme pyšní, že se jako první můžeme pochlubit nejvyšším oceněním pro ekologické domy. Certifikát BREEAM považujeme za nejkomplexnější hodnocení dopadů budovy na životní prostředí. Zaměřujeme se na oblast energetických úspor, což znamená, že díky digitalizaci, inovativnímu monitoringu a správě je možné významně ušetřit na nákladech,“ komentoval získané ocenění Bertrand Guarinos, odpovědný v pařížské centrále společnosti za oblast energetické správy a dopadů na životní prostředí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků