Hlavní obsah

Nabídka bytů je v ČR poprvé vyšší než poptávka

Lidé už nemají takový zájem o pořizování bytů jako dosud. Poprvé v historii novodobého volného trhu s byty je nabídka bytů k prodeji vyšší než zájem kupujících.

Nabídka bytů je v ČR poprvé vyšší než poptávka

„Už od května sleduji citelné ochladnutí zájmu o koupi bytů. Zatímco předtím jsem téměř nestačila pořádat prohlídky pro zájemce o bydlení,“ potvrzuje současný trend realitního trhu makléřka společnosti STING, Janina Kuligová.

„Největší pokles zájmu vidíme u bytů v panelákové zástavbě o velikosti 3+1 a 2+1. U nich je cenový pokles ve výši deseti procent, někdy i víc, z důvodu velké nabídky těchto bytů a nezájmu kupujících o tyto byty. Byty v cihlové zástavbě si cenu drží, ale i u nich se zastavil cenový nárůst, který byl patrný v posledních letech,“ tvrdí makléř Jan Kunz, z moravskoslezského kraje.

„V Libereckém kraji dnes poptávka vyrovnává nabídku už od loňského podzimu. Není až takový převis, jak býval dřív. Lidé si dnes více vybírají a mají o svém bydlení konkrétnější představy“ líčí situaci ve svém regionu, Klára Šimberová.

Trh s hypotékami zaznamenal výrazný pokles

Proč ochabl zájem o koupi starších bytů si lidé pracující v realitách vysvětlují především zvýšením úrokových sazeb a zpřísněním pravidel pro poskytování hypotečních úvěrů.

Potvrzují to i slova Zbyňka Chobota, ředitele společnosti MaxFinance: „Hypoteční trh v ČR poklesl za první pololetí meziročně o 20%. Jedním z důvodů tohoto poklesu je rychlé navýšení úrokových sazeb v minulosti a také zpřísnění pravidel v poskytování hypotečních úvěrů. Banky požadují od klientů vyšší příjmy a jsou opatrnější v poskytování úvěrů .

Zvláště obezřetné jsou v poskytování financování na 100 % kupní ceny nemovitosti. Častým důvodem neschválení hypotečního úvěru je nízká bonita klientů a také negativní záznamy v bankovních registrech. Budoucí období ale vidím optimisticky. V minulých dnech centrální banka ohlásila snížení základní sazby, což se dříve nebo později promítne ve snížených sazbách pro koncové klienty.

Dále skončí období dovolených a v září obdrží nájemníci v bytech s regulovaným nájemným nové výměry nájemného, které v některých regionech stoupne hodně vysoko. Tato situace pravděpodobně donutí nerozhodné klienty k nákupu vlastního bydlení, což se promítne ve zvýšeném zájmu o nemovitosti a hypotéky“.

Ceny regulovaného a tržního nájemného se přiblíží

Dalším důvodem je v mnoha krajích výrazný nárůst cen nemovitostí během posledních dvou let.

„Nabídek je dost, ale prodat je o poznání těžší než třeba vloni. Cenová úroveň nemovitostí je už hodně vysoko, přitom dost často neodpovídá stavu nemovitosti, a kupní síla tedy opadá. Vzhledem k cenám nemovitostí už je problém i se splněním podmínek bank pro poskytnutí hypoték,“ uvádí Lucie Klimešová, regionální manažerka pro Brno.

Prodejci předpokládají oživení

Makléři si současnou výraznou převahu nabídky nad poptávkou vysvětlují navíc sezónním poklesem zájmu. Jak se vyjádřil makléř Jan Vlk, je to trend dočasný, který se každoročně opakuje v letních měsících. Očekává, že s příchodem měsíce září se poptávka opět vyrovná nabídce.

Sezónní výkyvy v oblasti poptávky ovšem nic nemění na očekávaném pokračování nastoleného trendu – období neuspokojeného hladu po bytech je u konce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků