Hlavní obsah

Majitelé bytů a domů v Olomouci mají šanci získat výhodný úvěr na opravy

Novou šanci získat výhodný úvěr na opravy nebo modernizace domů a bytů mají lidé v Olomouci. Radnice jim půjčí z městského fondu rozvoje bydlení. „K dispozici máme nyní více než 50 miliónů korun, což je částka dostatečná pro uspokojení všech žadatelů,“ řekl novinářům olomoucký primátor Martin Novotný (ODS).

Majitelé bytů a domů v Olomouci mají šanci získat výhodný úvěr na opravy

Žádosti o půjčku mohou podle něj zájemci předkládat až do 8. února, získat je mohou na ekonomickém odboru radnice a to každý úřední den. To, zda uspějí, se dozví na jaře. „Peníze budou těm, kteří splní kritéria, poskytnuty na začátku příští stavební sezony,“ uvedl primátor. V minulém kole poskytování půjček požádalo podle něj o půjčku v celkové výši 11 miliónů korun padesát zájemců. „Běžně rozdělujeme 20 až 30 miliónů korun,“ poznamenal Novotný.

Vedení města přitom předpokládá, že zájem o výhodné úvěry bude vyšší než v minulosti, a to hlavně díky úpravám, které byly v červenci provedeny v pravidlech pro jejich poskytování.

Rozšířený seznam oprav dává nové možnosti

Zájemci si tak mohou půjčit více, než tomu bylo dříve, a navíc byl rozšířen seznam oprav, na které je možno peníze půjčit. „Reagovali jsme tím na to, že neustále vzrůstají ceny ve stavebnictví, a navíc zájem o půjčky z fondu slábl. Například loni nebyly vyčerpány finance, které bylo možno půjčit, a peníze tak zůstaly zbytečně ležet na účtu,“ uvedl náměstek olomouckého primátora Jiří Martinák (ODS).

Vlastníci nemovitostí v Olomouci si mohli dříve půjčit od magistrátu peníze mj. na obnovu střech, zateplení obvodového pláště budov, zřízení topení, na vybudování WC či koupelny, výměnu oken, dodatečnou izolaci domu proti vodě nebo na vybudování půdní vestavby a nástavby.

Nově mohou žádat o peníze i na výměnu podlah, rozvodů vody, elektřiny a plynu a na vybudování nebo renovaci balkónů a lodžií. Zatímco až dosud radnice poskytovala úvěry v částkách o maximální výši 50 000 až 400 000 korun podle typu rekonstrukce, nově si mohou lidé půjčit až 600 tisíc korun. Úroková sazba činí pět procent při šestileté lhůtě splatnosti.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků