Hlavní obsah
Průčelí vzácné Jurkovičovy vily v Brně ozdobí po skončení rekonstrukce mozaika současného českého výtvarníka Josefa Bolfa. Foto: ČTK

Jurkovičovu vilu v Brně ozdobí pohádková mozaika

Průčelí vzácné Jurkovičovy vily v Brně ozdobí po skončení celkové rekonstrukce mozaika současného českého výtvarníka Josefa Bolfa. Podle ředitele Marka Pokorného chce galerie postupně umístit nějaký odraz současného umění na všechny své historické budovy.

Průčelí vzácné Jurkovičovy vily v Brně ozdobí po skončení rekonstrukce mozaika současného českého výtvarníka Josefa Bolfa. Foto: ČTK
Jurkovičovu vilu v Brně ozdobí pohádková mozaika

Jurkovičovu vilu kdysi zdobila skleněná mozaika Adolfa Kašpara, malíře a grafika, jehož proslavily například ilustrace k Babičce Boženy Němcové. Mozaika znázorňovala výjev z pohádky Bača a drak, ale nedochovala se. Zanikla zřejmě již za první světové války. Historici umění nemají podrobné plány ani kvalitní fotodokumentaci, pouze skicu. "Proto galerie upustila od výroby neautentické kopie a rozhodla se pro dílo současného umělce," uvedl Pokorný.

Původní návrh mozaiky pro Jurkovičovu vilu z roku 1906 od Adolfa Kašpara.

Foto: Slovenský národní archív, ČTK

Výtvarníci dostali stejné zadání jako Kašpar před více než 100 lety - pohádku, kterou na základě slovenských lidových vyprávění zachytila Němcová pod názvem O bačovi a šarkanovi. Soutěžní návrhy poslali tři z pěti oslovených výtvarníků.

Bolfův návrh, provedený v typických temných tónech, nakonec podle galeristů nejlépe dodržel pohádkový námět. Navíc Bolf zvládl práci s měřítkem vily, jeho návrh stál nejblíže Kašparovu pojetí a zároveň je originální a aktuální, ačkoliv může působit depresivně. "Ani ta pohádka není idyla, má i své temné vrstvy," řekl Pokorný. Osazování mozaiky plánuje galerie na léto.

Návrh mozaiky českého výtvarníka Josefa Bolfa

Foto: Moravská galerie v Brně, ČTK

Rekonstrukce Jurkovičovy vily začala loni v říjnu. Po skončení prací za 35 miliónů korun vznikne ve vile expozice a studijní centrum věnované dílu architekta Dušana Samo Jurkoviče. Rekonstrukce zahrnuje opravu střechy, fasády, dřevěných konstrukcí nebo oken. Právě dřevo patří k hlavním stavebním materiálům vily. Mnoho zásahů museli dělníci provést ve sklepě a v základech vily. Většinu peněz na rekonstrukci získala galerie z takzvaných norských fondů.

Detail mozaiky

Foto: Šefr Igor, ČTK

Architekt Jurkovič vilu v Brně-Žabovřeskách postavil v roce 1906 pro svou potřebu. Obýval ji však jen krátce. Poté v ní bydleli soukromí majitelé, kteří provedli řadu dílčích úprav. Většinu zásahů však lze napravit. Moravská galerie dům koupila v roce 2006 za 15 miliónů korun. Stavba je cenná tím, jak spojuje secesi a další moderní směry s tradicí lidové architektury. Galeristé předpokládají, že vilu opraví do konce roku 2010.

Jurkovič, jenž žil v letech 1868 až 1947, patří k nejvýznamnějším architektům, kteří v českých zemích působili na přelomu 19. a 20. století. Proslulé jsou jeho stavby na beskydských Pustevnách, lázeňské objekty v Luhačovicích a úpravy zámku v Novém Městě nad Metují.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků