Hlavní obsah
Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Finanční poradna: Máte malé dítě a žádáte o hypotéku? Čekejte komplikace

V dříve publikovaných příspěvcích již byli coby žadatelé o hypoteční úvěr zmíněni živnostníci, lidé s pracovní smlouvou na dobu určitou a lidé v pokročilém věku, nyní tedy přišla řada na rodiče, konkrétně páry vychovávající děti ve věku do 4 let.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Finanční poradna: Máte malé dítě a žádáte o hypotéku? Čekejte komplikace

 

Příjmy – pomůže i stát...

Vychovávání potomka ve věku do 4 let ve většině případů znamená čerpání rodičovské dovolené jedním z partnerů, a tím pádem i čerpání rodičovského příspěvku. Ten je v současné době odvozen od délky jeho čerpání, v případě že se jeden z partnerů rozhodne zůstat doma s dítětem do dvou let věku, činí rodičovský příspěvek 11 400 Kč, v případě tříleté varianty je to 7600 Kč, u čtyřleté pak 3800 Kč.

Nástup na rodičovskou dovolenou zpravidla znamená výrazný pokles příjmů domácnosti, což může působit komplikace při žádosti o hypoteční úvěr. Stálost tohoto příjmu a předpoklad, že po uplynutí doby na jeho nárok bude tento příjem nahrazen příjmem ze zaměstnání je však pro banky dostatečným argumentem, aby i rodičovský příspěvek započítaly do příjmů žadatelů o hypoteční úvěr. Má to ovšem pochopitelně své „ale“.

Jak se započítává rodičovský příspěvek

Rodičovský příspěvek započítávají coby akceptovatelný příjem všechny banky na trhu. U některých z nich však existují omezení, kdy nesmí příjem z rodičovského příspěvku překročit 30 % či 50 % celkových příjmů žadatelů o úvěr. Činí-li tedy příjem partnera, jemuž plyne příjem např. ze zaměstnání, 15 000 Kč „čistého“, lze v případě některých bank očekávat, že bude tomuto páru jako akceptovatelný příjem z rodičovského příspěvku uznáno 7500 Kč, resp. 4500 Kč, bez ohledu na jeho skutečnou výši. Většina bank však započítává rodičovský příspěvek celý.

Ani to však nemusí znamenat schválení hypotečního úvěru, a to z důvodu nároků na minimální příjem žadatele o úvěr, který činí u jednotlivce většinou 12 000 Kč – 15 000 Kč, rodič samoživitel s rodičovským příspěvkem ve výši 11 400 Kč tedy nemusí mít vyhráno. Najdou se samozřejmě i výjimky. Všeobecně platí, že banky přistupují k akceptaci rodičovského příspěvku individuálně, proto je opravdu namístě doporučení konzultovat svůj záměr s nezávislým hypotečním specialistou, doplňuje podmínky bank Ing. Petra Benešová ze společnosti Broker Consulting, a.s.

Na Vaše otázky odpovídá Petr Rozkošný, finanční konzultant poradenské společnosti Broker Consulting.

Ráda bych se zeptala na možnost státní podpory hypoték pro mladé, kdy je možné ji získat?
Státní podporu hypoték pro mladé zprostředkovává Státní fond rozvoje bydlení. V rámci jeho programu je možné získat nízko úročenou půjčku ve výši 300 000 Kč, pro tento rok jsou však již finance fondu určené k podpoře bydlení vyčerpané, již tedy nejsou přijímány nové žádosti o poskytnutí podpory. Úvěry z tohoto fondu jsou poskytovány žadatelům žijícím v manželství, jestliže alespoň jeden z manželů v roce podání žádosti nedosáhne 36 let věku, či samostatným osobám, které v roce podání žádosti o úvěr nedosáhnou věku 36 let, pokud trvale pečují nejméně o jedno nezletilé dítě. Úvěr není poskytován v případě, je-li žadatel či jeho manžel či manželka vlastníkem bytu, bytového domu, rodinného domu nebo nájemcem družstevního bytu, není rovněž poskytován opakovaně téže osobě. Maximální splatnost úvěru je 20 let, půjčka je úročena 2 % p.a.
Poskytují banky hypotéky na rozestavěné nemovitosti?
Ano, úvěr za účelem koupě rozestavěné nemovitosti poskytují všechny banky, celkem logickou podmínkou je ovšem dostavba této nemovitosti, potom si můžete vzít hypoteční úvěr. Čerpali byste tedy hypoteční úvěr na koupi a následnou dostavbu, bance však bude nutné předložit rozpočet na tuto dostavbu.
Pokud máte problém z oblasti bydlení, s kterým by vám mohl náš finanční expert pomoci, napište na adresu bydleni@novinky.cz. Pokusíme se všechny dotazy přečíst a ty nejzajímavější najdete na našich stránkách i s odpověďmi.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků