Hlavní obsah

České Design Centrum bude zrušeno

České Design Centrum, které existovalo od roku 1991, končí ke konci letošního roku svou činnost. Již delší dobu provázely jeho další osud spekulace. Ministerstvo průmyslu a obchodu hovořilo o tom, že hledá jiné metody podpory českého designu realizované jinou formou než prostřednictvím příspěvkové organizace.

České Design Centrum bude zrušeno

"Podpora průmyslového designu v České republice bude uskutečňována prostřednictvím agentury CzechTrade, která má nastaveny mechanismy pro kontrolu efektivní podpory," informoval Novinky Matyáš Vitík z tiskového odboru Ministerstva průmyslu a obchodu. 

Podle Vitíka podpora průmyslového designu zůstane zachována, bude více efektivní, a proto je převedení podpory do kompetence CzechTradu správným krokem.

Lenka Žižková z Design Centra ČR ale vidí situaci jinak: "Zbavit se něčeho, co funguje, ve prospěch někoho dalšího, kdo se všechno bude znovu učit a bude také znovu procházet martýriem chyb, kterými jsme my už prošli. Oficiálně jde o úspory, ale chtělo by to sledovat, zda skutečně k nějakým úsporám dojde. Ministerstvu vadí, že vykonáváme příliš mnoho činností napříč rezorty, které by podle nich měla vykonávat jednotlivá ministerstva sama."

Podle informací Lenky Žižkové již nyní zaměstnala společnost Czech Trade na novou činnost pět nových pracovníků. "Czech Trade chce samozřejmě využít našich adresářů designérů, firem a kontaktů, se kterými spolupracujeme. Czech Trade se má také starat o propagaci našeho designu v zahraničí a MPO ČR zavedlo nový termín "design pro export", řekla Novinkám a dodala, že o žádných dalších aktivitách nebyli informováni.

Design Centrum ČR na mnoha frontách

České Design Centrum vzniklo jako multifunkční agentura, která seznamuje podnikatele a širokou veřejnost s děním na poli designu. Jedním z jeho úkolů bylo i propojování podnikatelského světa s designéry. DC sídlí v Brně a v Praze má svou pobočku.

Díky Design Centru například existuje databáze designérů, která je dostupná podnikatelům i široké veřejnosti. DC také každoročně pořádá výstavy a soutěže, některé přímo zaměřené na mladé tvůrce. Jednou z jeho posledních akcí byla i výstava Studentský design realizovaná v rámci Designbloku letos v říjnu.

Rovněž se zasloužilo o rozvoj vzdělávání v oblasti designu v ČR, s jeho dopomocí vznikly nové studijní obory např. v Plzni či Ústí nad Labem. Centrum vydává také specializovaný časopis.

Podobně koncipovaná centra existují  jako organizace zřizované státem všude v Evropě např. v Nizozemí, Belgii apod. V Německu a Francii vzhledem k rozloze zemí existují Design Centra v každém regionu, která pak zastřešuje jedno velké centrální.

"Podle našeho vzoru se zakladají Design Centra v zemích, kde ještě nejsou, například v baltických zemích nebo Maďarsku. Velký zájem o spolupráci - například na budoucí olympiádě - má i Čína. V prvním říjnovém týdne jsme byli EU požádání, abychom organizovali mezinárodní workshop, na němž se sešli významní zástupci evropských design center, řekla Novinkám Lenka Žižková.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků