Hlavní obsah

Banky hlásí nárůst objemu hypoték o více než polovinu

I letošní rok si mohou hypotéční banky gratulovat. V pololetí zaznamenaly nárůst objemu nově poskytnutých hypoték o více než polovinu. Stoupá i výše průměrného hypotéčního úvěru.

Banky hlásí nárůst objemu hypoték o více než polovinu

Například Česká spořitelna poskytla v pololetí hypotéky za 25,6 miliardy korun, Hypoteční banka přes 21 miliard korun a Raiffeisenbank za více než deset miliard korun.

Rostoucí životní úroveň se projevuje i ve stoupající výši průměrné hypotéky. U Hypoteční banky vzrostla průměrná hypotéka o pětinu na 1,6 milionu korun. "Zatímco loni v prvním pololetí průměrná výše hypotéky dosáhla 1,53 milionu korun, letos je to již 1,79 milionu," potvrdil vývoj manažer hypotečních úvěru Raiffeisenbank Jan Bureš.

Za silným růstem hypotečních úvěrů stojí podle odborníků především zvyšování mezd a životní úrovně Čechů. Dále  pokles nezaměstnanosti, rozvoj trhu s bydlením a lidé ze silných ročníků sedmdesátých let, kteří si nyní pořizují vlastní bydlení. Úvěry jsou také dostupnější, banky mají pestrou nabídku a vyřízení už netrvá tak dlouho.

Zdražování hypoték zatím nezmrazilo zájem

Zájem zatím nesnižuje ani růst úrokových sazeb, který postupně hypotéky zdražuje. A podobný vývoj lze očekávat do budoucna. Podle analytiků na konci roku 2008 stoupne základní úroková sazba ze současných 2,75 až na 3,50 procenta. Zdraží i dluhopisy a hypoteční zástavní listy, ze kterých banky peníze na hypotéky získávají.

Banky přitom v posledních měsících zvýšily úročení úvěrů. Od začátku roku se minimální sazby hypoték s pětiletou fixací zvedly až o procentní bod a teď se v pohybují kolem pěti procent.

Banky chystají další zvýšení. Za celý letošní rok by podle zástupce ředitele úseku pro hypoteční bankovnictví České spořitelny Pavla Kühna měl hypoteční trh stoupnout až o 45 procent.

Podle manažera útvaru bydlení a úvěry Hypoteční banky Jana Kloučka by se mohl letos zvýšit až o polovinu. Za celý loňský rok banky poskytly hypotéky za více než 100 miliard korun, a trh tak rostl o 40 procent.

Objem nově poskytnutých hypoték občanům v 1. pololetí 2007
BankaObjem v mld. KčMeziroční změn objemu v pct.Počet úvěrů meziroční změn počtu v pct.
Česká spořitelna25,6 60 %15.01741,5 %
Hypoteční banka + ČSOB, Citibank21,3 66 %12.91338 %
Raiffeisenbank10,3147 %6338102 %
Zdroj: banky
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků