Co přesně znamená pojem energetický štítek? Zjednodušeně řečeno se jedná o označení „kvality budovy“ vzhledem ke spotřebě energie. V podstatě funguje na podobném principu jako štítek, který známe u praček či ledniček se stupni A až G. Písmeno A značí nejnižší spotřebu, tedy nejlepší hospodaření s energiemi a písmeno G znamená přesný opak.

Energetické štítky jsou povinné pro stavitele a vlastníky nových budov. Rovněž musí být označena každá nemovitost, která je určená k prodeji, pronájmu či přestavbě. Platí jak pro rodinné nebo bytové domy, tak i pro komerční nemovitosti, jako jsou například kancelářské budovy.

V případě prodeje nebo pronájmu je rozhodující datum podpisu smlouvy o pronájmu či prodeji - po prvním lednu 2013 lze tyto činnosti provádět pouze se štítkem. V případě přestavby musíte o štítek požádat před stavebním rozhodnutím.

Povinnost mít štítek

Ne všechny nemovitosti ale štítky musí mít. Týká se to hlavně staveb s plochou menší než padesát metrů čtverečních, rekreačních chat a chalup, které neslouží k pronájmu, budov určených pro náboženské účely a v některých případech budov v památkových rezervacích či památkových zónách.

Zájemce o získání energetického štítku se musí obrátit na autorizovaného energetického specialistu. I když je štítek povinný, stát negarantuje poplatek za zpracování žádosti. Cenu si tak určují poradci sami. Většinou se pohybuje v rozmezí tisíců až desetitisíců korun podle velikosti, typu budovy i dokumentace, kterou je nutné mít k dispozici. Pokud dokumentaci nemáte, je nutná návštěva technika, který celkovou cenu může zvýšit o 50 až 100 procent. Obecně lze říci, že ceny pro byty do 100 m2 se pohybují kolem tří tisíc korun, rodinný dům vyjde na šest tisíc korun. Za komerční objekty je suma ještě vyšší.

Pozor na pokuty! Sankce za neoznačení budovy mohou dosáhnout až sto tisíc korun. V prvním čtvrtletí letošního roku by ale inspektoři měli být benevolentní a spíše než vybírat pokuty budou s energetickými štítky radit.

Pokud nedojde ke změně dané nemovitosti (např. k rekonstrukci), platnost štítku je deset let.

Na vaše dotazy odpovídá Martin Špaček z portálu www.sfinance.cz.

Mám problém s vyplněním formuláře o dodávce plynu. U současného dodavatele je fakturováno na moji maminku. Od budoucího dodavatele bych již ale chtěl fakturovat na mé jméno. Jaký způsobem tento problém můžu řešit?
Změnu dodavatele s přepisem většina dodavatelů neumožňuje. Nejsnadnější cestou je provést přepis z maminky na vás ještě u stávajícího dodavatele a následně změnit dodavatele.
Z důvodů úspor je ale výhodnější nejdříve provést změnu dodavatele a až budete odebírat plyn za výhodnějších podmínek, požádejte o přepis z maminky na vás.
Můžete mi vysvětlit, jaký je u energií rozdíl mezi sazbami D01d a D02d?
U D01d je sazba vhodná pro malé domácnosti s nízkou spotřebou energie, kde se platí nízké měsíční poplatky ale dražší silová energie. U sazby D02d je to naopak. Při menší spotřebě je tedy výhodnější D01d, ale nelze říci přesně, kde se tato hranice láme.
Obecně platí, že pro spotřebu více než 0,5MWh je již výhodnější sazba D02d.
Pokud máte problém z oblasti bydlení, s kterým by vám mohl náš finanční expert pomoci, napište na adresu bydleni@novinky.cz. Pokusíme se všechny dotazy přečíst a ty nejzajímavější najdete na našich stránkách i s odpověďmi.