Radní pro bytovou politiku Jiří Janeček (ODS) předložil sice nedávno radním města návrh na uzavření nájemní smlouvy na celý objekt, ale nakonec ho sám stáhl z programu. „Ještě si nechám prověřit, zda je navržená cena skutečně optimální,“ řekl včera Právu Janeček.

Dům pánů z Kunštátu totiž měla získat firma MLB Investment za pouhých 950 tisíc korun ročně. Plus 100 tisíc za pronájem movitých věcí v něm. Tedy za hubičku. Touto nabídkou zvítězila v soutěži, kde měla jen jednoho soupeře s takřka shodným projektem. Apeiron Invest chtěl platit ročně o 50 tisíc korun méně.

Nestandartní smlouva

„Jsem rád, že byl Janečkův návrh vyřazen. Smlouva by byla nestandardní a naprosto nevyhovující. Všemu,“ míní Miroslav Poche (ČSSD), předseda výboru infrastruktury zastupitelstva hlavního města. Především cena je podle něho zarážející.

Měsíčně by město totiž získávalo jen 79 tisíc korun z celého památkově chráněného domu. Tedy z osmi bytů, románských sklepů určených pro galerijní účely a prostor v přízemí, které mají sloužit ke gastronomickým účelům a počítá se v nich s vinotékou. Janečkovy představy jsou přitom po celé měsíce, kdy se pokouší najít nájemníky bytů, více než smělé. Z každého z osmi bytů by mělo město měsíčně dostávat 30 až 50 tisíc korun.

Pokud by magistrát s MLB Investment nakonec smlouvu uzavřel, firma by vlastně každý měsíc za celý dům platila stejně, jako bylo městem očekávané nájemné ze dvou bytů. Návrh na uzavření smlouvy o tomto pronájmu zpracoval magistrátní odbor obchodních aktivit s tím, že by nájem platil na dobu deseti let.

Přitom vloni, kdy se město snažilo zvlášť pronajmout byty a zvlášť nebytové prostory, nabízel jeden ze zájemců o tyto prostory, společnost Enosfera, 860 tisíc ročně. Takřka shodně, jako chce nyní platit vítěz soutěže za celý dům.

Zájem nesplnil očekávání

Odbor obchodních aktivit ale tehdy konstatoval, že zájem o atraktivní prostory v historické budově nesplnil očekávání, a loni v září vyhlásil výběrové řízení na dlouhodobý pronájem celého objektu, jehož výsledky se nyní radní zabývají.

Město těsně poté, co převzalo zrekonstruovaný dům, bylo půl roku naprosto nečinné a žádnou soutěž nevypsalo. Janeček to tehdy odůvodňoval obavou, aby se dům neponičil. Radnice se rozhoupala až vloni před prázdninami a byty nabídla.

„Nenašel se ani jeden zájemce,“ shrnul Janeček výsledek. Vidina, že by lidé mohli bydlet v domě z druhé poloviny 12. století, v němž údajně přespával i Jiří z Poděbrad, nezabrala. A je patrné, že nezabírá ani dnes. Janeček je přesvědčen, že kdyby město byty nabídlo k prodeji, zaprášilo by se po nich.

Zlí jazykové tvrdí, že město nakonec dům prodá a nic nebude bránit tomu, aby se z něho stal luxusní hotýlek, čemuž se radnice dosud bránila.