„Je to škoda. Přijeli jsme z Londýna a hrad jsme chtěli navštívit,“ říká anglický turista. „Při pohledu ze starého města se nám zdál hrad zajímavý, tak jsme sem vyšlapali. Čekalo nás však oplocení a zákaz vstupu,“ neskrývala zklamání rodina z Budapešti.

Rekonstrukce hradu vyjde na miliardu slovenských korun. Z letošního státního rozpočtu je na ni vyčleněno 300 miliónů. Hrad spravuje slovenský parlament.

Před rekonstrukcí se zde konaly např. slavnostní akce pořádané parlamentem a v jednom křídle hradu mají poslanci své kanceláře. Jinak byly na hradě expozice Slovenského národního muzea. Ty byly nyní uloženy v depozitu nebo přemístěny do jiných výstavních prostor.

Rekonstrukce začala minulý týden

„Práce byly zahájeny minulý týden na nádvoří hradu,“ uvedla Elena Valovičová z kanceláře Národní rady SR. Postupně bude odstraněna jedna z fasád na nádvoří, která byla z památkářsky nevhodného železobetonu.

Upraví se také vnitřní prostory, vymění se elektrické rozvody, vzduchotechnika, budou se odstraňovat statické poruchy hradu a opraví se podmáčené zdi. Pod severní terasou vznikne parkoviště pro 220 automobilů.

Od 50. let prochází hrad mnoha rekonstrukcemi

První písemná zmínka o Bratislavském hradě se dochovala z 10. století. V polovině 16. století se Bratislava stala korunovačním městem Uherska a hrad byl sídlem panovníka. V roce 1811 hrad vyhořel.

Ještě počátkem 50. let minulého století byl zříceninou, ale v roce 1953 se do obnovy pustil český architekt Alfred Piffl.

Náročná rekonstrukce probíhala v létech 1956 až 1968. Naposledy hrad přestavěli v roce 1988, střecha se měnila v roce 1996 až 1997.