„Nový terminál je neuvěřitelně rozlehlý. Má pět pater, každé z nich o rozloze, na niž by se vešlo deset fotbalových hřišť. Na zasklení 43 metrů vysoké, 176 metrů široké a 400 metrů dlouhé budovy bylo použito 30 tisíc metrů čtverečních skla,“ uvedla na středeční tiskové konferenci Anna Grantová, obchodní ředitelka letecké společnosti British Airways (BA) pro Česko, Slovensko a Maďarsko.

.: Terminál 5 londýnského letiště Heathrow.

Terminál 5 bude určen pouze pro odbavení cestujících British Airways. Ulehčí se tak ostatním terminálům londýnského letiště. Například aliance SkyTeam, do níž patří i České aerolinie (ČSA), bude zřejmě moci už od ledna příštího roku přesunout přílety i odlety letadel svých členů do Terminálu 4.

V pátek slavnostně otevře pátý terminál londýnského letiště královna Alžběta s princem Philipem. K této příležitosti se setkají se zástupci všech, co se podíleli na návrhu a stavbě budovy a zástupci British Airways.

Kratší čekání na přestup

„Pro cestující ČSA, kteří využívají londýnské letiště k transferům na návazné lety aliančních partnerů, bude přestěhování celého SkyTeamu do jediného terminálu znamenat výrazné zkrácení přestupních časů a zlepšení i dalších služeb,“ řekla už dříve Právu mluvčí ČSA Daniela Hupáková. V novém Terminálu 5 budou cestující moci k odbavení využít 140 přepážek a 96 samoobslužných kiosků. Pro podání zavazadel pak 96 přepážek Fast Bag Drop.

„Během hodiny půjde odbavit 12 tisíc zavazadel, které se budou pohybovat po osmnácti kilometrech pohyblivých pásů,“ informovala Grantová.

V novém Terminálu budou moci cestující využít k odbavení 96 samoobslužných kiosků..: V novém terminálu budou moci cestující využít k odbavení 96 samoobslužných kiosků.foto: Právo/Archiv

Minimální čas potřebný pro přestup na jiný spoj se zkrátí o půl hodiny na šedesát minut. Čekání na let lidem zpříjemní 144 obchodů, kaváren a restaurací.

Letenky zřejmě podraží

Nepříjemnou zprávou naopak je, že britský letecký regulátor Civil Aviation Authority's (CAA) povolil na Heathrow zvýšit od 1. dubna poplatky, které musejí platit letecké společnosti, o 23,5 procenta.

Na otázku, jestli se to promítne i do cen letenek, Grantová odpověděla: „Proti zdražení poplatků podaly letecké společnosti protest. Budou o tom ještě jednat s britskou vládou a CAA. Pokud se ale poplatky skutečně zvýší, nezbude BA než přenést část zvýšených nákladů na pasažéry."

Zdražení by se dotklo i českých cestujících. British Airways létají mezi Prahou a Londýnem třikrát denně. Počet pasažérů na této trase loni stoupl ve srovnání s rokem 2006 o celou pětinu.