"Máme 13 místních částí, které vůbec nebyly zahrnuté do starého územního plánu a s bytovou výstavbou se tam nepočítalo. Jenže teď tu poptávka je. Vytipovali jsme proto nová místa, kde mohou vzniknout rodinné a bytové domy. Kdybychom letos nový územní plán nedokončili, bylo by to špatné," řekl starosta Městečka Trnávka na Svitavsku Václav Neubaer.

Obcím, které se nemohou dál rozvíjet, pomůže letos Pardubický kraj dotacemi ve výši 4,2 miliónu korun. Grant je určen obcím do 3000 obyvatel. Ze 451 obcí regionu jich má platný územní plán 272, tedy rovných 60 procent.

O dotaci na územní plán požádaly například městečko Trnávka a Brněnec na Svitavsku, Němčice a Vlčí Habřina na Pardubicku, Kostelec u Heřmanova Městce na Chrudimsku nebo Žichlínek a Hejnice na Orlickoústecku.

"Některé obce mají urbanistické studie, což je nezávazný podklad pro podporu cestovního ruchu nebo řešení dopravní situace. Pokud se obce chtějí rozrůstat, musejí mít územní plán, který určuje zastavitelné plochy," řekla úřednice z odboru strategického rozvoje kraje Zdena Loumanová.