Hlavní obsah
Nové fotovoltaické panely na rodinném domku byly připojeny do starého rozváděče. Foto: Nemopas (4x)

Připojil fotovoltaické panely a málem vyhořel

Pan Karel se nadchl pro ostrovní fotovoltaické solární systémy. Energie z nich se nedodává do sítě, ale spotřebovává se přímo v domě, například na svícení a ohřev teplé vody. Jeho domek má šikmou střechu s ideální orientací. Proto si hned, jak to bylo finančně a provozně možné, fotovoltaické panely pořídil.

Nové fotovoltaické panely na rodinném domku byly připojeny do starého rozváděče. Foto: Nemopas (4x)
Připojil fotovoltaické panely a málem vyhořel

S pomocí pokrývače je instaloval na střechu a sám si je podle návodu připojil k elektroinstalaci. Fotovoltaická elektrárna na střeše rodinného domku začala k všeobecné spokojenosti bezproblémově fungovat...

Přehřátí nedostatečně utažených vodičů na svorkovnici způsobilo vznícení rozváděče.

Foto: Nemopas

Jednou v létě ale Karlova manželka, která byla naštěstí doma, ucítila kouř. Hledala jeho zdroj a s hrůzou zjistila, že jejich elektrický rozváděč hoří.

Požár se naštěstí podařilo s pomocí sousedů uhasit, ale rozváděč byl úplně zničený. Kdyby nebyla manželka pana Karla doma, mohlo dojít k mnohem větší tragédii.

Schodiště chrání vrátka proti průniku příliš malých obyvatel domu.

Foto: Jan Homola

Příčinou požáru byl fakt, že přívodní kabely od fotovoltaických panelů do rozváděče nebyly na svorkovnici dostatečně utaženy. Při extrémním příkonu pak došlo k přehřátí kabelů a následnému vznícení rozváděče.

Normální a termovizní snímek rozváděče v rodinném domku po spuštění myčky. Na příslušném jističi došlo ke zvýšení teploty o více než 2°C, což svědčí o přetížení vodičů nebo špatném utažení vodiče na svorkách jističe.

Foto: Akreditovaná zkušebna Dekprojekt

Jak se vyvarovat podobné nebezpečné situace?

Příklad pana Karla jasně dokumentuje, že svépomocné zásahy do elektroinstalací představují jedno z hlavních rizik požárů rodinných domků.

Jak ale postupovat v situaci, kdy si člověk kupuje starší dům a není odborníkem na elektroinstalaci a další specializované obory ve stavebnictví?

Revizní technik sejmul kryt jističů a bylo zjištěno, že problém je ve špatně utaženém vodiči na svorce jističe.

Foto: Akreditovaná zkušebna Dekprojekt

Řešením může být provedení inspekce nemovitosti před koupí domu. Když inspektoři Nemopas kontrolují technická zařízení, a u elektroinstalace neexistuje revize, nebo je po rekonstrukci napojena nová část rozvodů na stávající, provádí se vždy termovizní proměření elektroinstalace.

A právě termovizní proměření může identifikovat místa, kde dochází k přehřívání a hrozí riziko požáru. Zde pak musí nastoupit oprávněná osoba a provést příslušnou opravu.

Autor: Ing. Ctibor Hůlka, inspektor nemovitostí

INZERTNÍ SDĚLENÍ
Jedním z možných způsobů, jak eliminovat podobná nepříjemná překvapení na nemovitosti, je prověření všech technických rizik na ní. Pro základní laické prověření lze využít publikaci ENCYKLOPEDIE VAD NEMOVITOSTÍ, která vychází z metodiky inspekce nemovitostí NEMOPAS.
ENCYKLOPEDIE VAD NEMOVITOSTÍ je odborná publikace, která se zaměřuje na problematiku vad a poruch staveb a je určena pro laickou veřejnost. Klade si za cíl předat dlouholeté zkušenosti inspektorů NEMOPAS, soudních znalců ze znaleckého ústavu DEKPROJEKT a expertů z Akreditované Laboratoře ATELIER DEK všem, kteří mají zájem o základní prověření technického stavu nemovitostí určených k bydlení.
Encyklopedie vad nemovitostí je rozdělena na tři díly. Do prvního dílu jsou zařazeny ty obory, které podle názoru autorů zásadně ovlivňují funkčnost nemovitosti - STATIKA, HYDROIZOLACE - či se dají relativně jednoduše kontrolovat a diagnostikovat - POVRCHY. Ve druhém díle jsou představeny vady a poruchy v dalších základních technických oborech týkajících se technického stavu nemovitostí - ZVUK A HLUK, POŽÁR A BEZPEČNOST, ZDRAVOTNÍ NEZÁVADNOST, ÚNIKY TEPLA. Ve třetím díle, který v těchto dnech nově vyšel, jsou zahrnuta rizika spojená s TECHNICKÝM ZAŘÍZENÍM BUDOV.
Vůbec nezáleží na tom, zda čtenáři nemovitost zrovna kupují, nebo již nějakou vlastní či užívají. Jde o to, aby s pomocí této publikace sami dokázali vytipovat rizika jejího technického stavu, která by jinak mohla zůstat skryta, a podle toho se vědomě rozhodovali, co s nemovitostí dál.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků