Hlavní obsah
Bytový dům č.p. 498 v Hranicích u Aše je v majetku města a jsou v něm obecní byty. Foto: Archiv Nemopas

Dům plný hrůzy vedení města překvapil - závěr

V předcházející části článku jsme vám představili objekt bytového domu v Hranicích u Aše, kde se vedení města snaží poučit z chyb svých předchůdců. Před plánovanou investicí do rekonstrukce objektu si město pozvalo inspektora Nemopas, který měl odhalit skryté poruchy, které by mohly investici v brzké době znehodnotit.

Bytový dům č.p. 498 v Hranicích u Aše je v majetku města a jsou v něm obecní byty. Foto: Archiv Nemopas
Dům plný hrůzy vedení města překvapil - závěr

Dosud jsme si ukázali závažné a nepředpokládané poruchy a jejich rizika na půdě [celá zpráva].

Dalším kritickým prostorem byl suterén. Závady v něm by bez nadsázky během několika let opět donutily obyvatele domu k vystěhování.

Vstup do suterénu s viditelnou ocelovou podporou schodišťového ramene

Foto: Archiv Nemopas

Již při vstupu do suterénu inspektoři zaregistrovali odpadávající omítku z paty schodiště v přízemí. Po jejím odstranění objevili zcela zkorodovaný I nosník, tvořící základ pro schodišťové rameno. Po bližším ohledání bylo zjištěno, že spodní pásnice je zkorodovaná na zlomek své původní tloušťky. Stejně tak i stojina, která se již postupně bortí.

Bohužel stejný stav ocelových nosníků byl zjištěn i v suterénu u klenutých cihelných stropů. Zde inspektoři na několika místech odhalili tak vysokou míru koroze, že spodní pásnice válcovaného profilu místy téměř zmizela.

Rozsah koroze u ocelového profilu podpory schodiště

Foto: Archiv Nemopas

Inspektor Nemopas zástupce města upozornil na veškeré zjištěné poruchy a doporučil statické posouzení celého objektu s přesným návrhem nápravných opatření.

Rozsah koroze u ocelového profilu na stropě v suterénu

Foto: Archiv Nemopas

Rozsah koroze u ocelových nosníků v suterénu již neumožňuje vyztužit ocelové prvky přivařením pásoviny, jelikož u některých nosníků už není k čemu přivařovat.

Zde budou muset být pravděpodobně osazeny dodatečné ocelové podpěry do nových základových patek.

Zkorodovaná část I nosníku, kterou bylo možné lehce odlomit.

Foto: Archiv Nemopas

„Výsledek inspekce nás zaskočil, jelikož byly odhaleny vskutku závažné skutečnosti. V současné době již jednáme s doporučeným statikem, který navrhne opravu krovu a zajištění stropu suterénu,“ dodává na závěr starosta města.

 Autor: Ing. Daniel Mašlár, inspektor nemovitostí

Inzertní sdělení
Inspekce nemovitostí NEMOPAS pomáhá majitelům nemovitostí a hlavně kupujícím i prodávajícím na realitním trhu zjistit skutečný technický stav nemovitosti. Inspekce tak šetří peníze za budoucí neplánované opravy nemovitosti a snižuje rizika realitního obchodu. U nových domů a bytů inspektor pomáhá novým majitelům s převzetím nemovitosti od realizační firmy nebo developera. Majitel má tak šanci pomocí inspekce významně snížit riziko výskytu skrytých i zjevných vad a vyhne se tak budoucím nepříjemnostem při reklamacích.
Inspekce nemovitostí NEMOPAS provádí certifikovaní inspektoři nemovitostí, kteří mají vzdělání a praxi v oboru pozemních staveb a technického zařízení staveb a jsou členy Asociace inspektorů nemovitostí (AIN).
Technický stav nemovitosti je nejvíce podceňovanou skutečností při jejím nákupu. Kupující často věnuje enormní pozornost a energii vyjednávání o ceně, a k jeho škodě naprosto opomíjí samotný technický stav nemovitosti. Ten však může mít zásadní vliv na výslednou cenu. Tato zarážející situace se dá trefně vyjádřit lidovým příslovím našich předků „kupovat zajíce v pytli“, a taky je jí možno moderněji přirovnat k nákupu mobilního telefonu nebo počítače bez znalosti jejich základních parametrů.
Investici v řádech tisíců korun by bez znalosti parametrů neudělal nikdo, ale nákup nemovitosti za milióny korun bez znalosti jejího technického stavu je bohužel běžnou praxí. Jen málokdo si uvědomuje, že malý vlhký flíček v podkroví nebo drobná prasklina nad schodištěm má přitom často cenu mnoha stovek tisíc nebo i miliónů korun vydaných za následné opravy.
Důležitost této služby ilustruje i fakt, že služba je běžným doplňkem realitního trhu v zahraničí (v USA přes 90 % realitních obchodů).
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků