Hlavní obsah
Tepelné čerpadlo F1355 F1355 systému země-voda je ideální volbou pro instalace do domů s velkou potřebou tepla. Foto: Nibe

Tepelné čerpadlo jako součást rekonstrukce

Využití moderních tepelných čerpadel se rozhodně hodí i do starších zástaveb a rodinných domů. Dosažená úspora může být až 60 000 Kč ročně! Vstupní investici dokážou částečně odlehčit kotlíkové dotace.

Tepelné čerpadlo F1355 F1355 systému země-voda je ideální volbou pro instalace do domů s velkou potřebou tepla. Foto: Nibe
Tepelné čerpadlo jako součást rekonstrukce

Výhodou tepelného čerpadla při rekonstrukci domu je většinou snadné napojení na stávající topný systém. Náklady se tak dají přizpůsobit aktuálním možnostem majitele domu.

Jedná se také o jeden z mála zdrojů tepla, u kterého nejsou nutné větší stavební úpravy spojené např. se stavbou komína, plynovými přípojkami nebo posilováním hlavního jističe, protože je napájen pouze malým množstvím elektřiny.

V současné době navíc probíhá poslední vlna kotlíkových dotací, které dokážou pořizovací náklady snížit až o 127 500 Kč. Až do 31. prosince 2021 také Státní fond životního prostředí ČR nabízí možnost využít finanční podpory v rámci projektu Zelená úsporám.

Šetří čas i peníze

Tepelné čerpadlo je výhodnějším zdrojem vytápění než elektřina, plyn, dřevo i uhlí. Pokud je správně navrženo a servisováno, přesahuje jeho životnost 20 let.

Moderní tepelná čerpadla se montují i do starších zástaveb a rodinných domů. Pořízení je nákladné, ale jeho následná instalace se dá provést za jeden den.

Foto: Ivt

Před instalací tepelného čerpadla je vhodné zjistit reálnou tepelnou ztrátu domu a případně dům alespoň částečně zateplit. S velikostí tepelné ztráty domu úzce souvisí výše investice do tepelného čerpadla, ale i její návratnost.

Čím je tepelná ztráta vyšší, tím se provozem tepelného čerpadla dosahuje větších úspor.

Osvědčený dodavatel umí zajistit i získání kotlíkové dotace – veškeré služby spojené s podáním a vyřízením žádosti o dotaci, odborný energetický posudek a samotnou kompletní montáž tepelného čerpadla.

Teplo bez prachu a kouře

Podstatnou výhodou výměny původního tepelného zdroje za tepelné čerpadlo je větší komfort v bydlení a výrazná úspora času.

Tepelné čerpadlo zajišťuje stabilní teplotu v domě po celý den. Navíc nevyžaduje každodenní přípravu paliva a shánění topiva před sezonou ani zajišťování jeho dopravy a uskladnění.

Osvědčené tepelné čerpadlo PremiumLine EQ země/voda šetří peníze a má stabilní výkon.

Foto: Ivt

Například elektrokotel s radiátory nebo elektrické podlahové topení lze efektivně doplnit malým tepelným čerpadlem vzduch/vzduch. Původní soustava vytápění může být použita jako záložní zdroj, čímž se výrazně sníží investiční náklady.

I když se technické a funkční požadavky jednotlivých staveb liší, je tepelné čerpadlo ideálním nástrojem, jak šetřit přírodu, snižovat emise a množství škodlivin v ovzduší.

Může se vám hodit na Zboží.cz:

Jaký typ čerpadla vybrat?

Vzduch/voda — toto tepelné čerpadlo je nejvhodnější variantou pro rodinné domy, které nemají k dispozici dostatečně velký pozemek. V letním období se dá čerpadlo využít i ke chlazení.

Země/vodatepelná čerpadla se zemními kolektory jsou nejlepší pro rodinné domy, které mají k dispozici velký pozemek. Na rozdíl od typu vzduch/voda přinášejí o třetinu vyšší úsporu elektřiny. Jde o bezhlučné a bezúdržbové řešení.

Vzduch/vzduch — tento typ je dostupný za nejnižší pořizovací cenu. Systém ohřívá vnitřní vzduch přímo, bez prostřednictví topného systému, a dosahuje díky tomu vyššího topného faktoru než ostatní tepelná čerpadla. Hodí se pro domy s otevřenou dispozicí, kde může vzduch volně proudit.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků