Hlavní obsah
S podobnou výbavou se bez obav můžete pustit do obnovy výplně spár a nového tmelení. Foto: Tomáš Krásenský (15x)

Jak obnovit zašlou silikonovou výplň spár

V kuchyních, koupelnách a na toaletách se většinou neobejdete bez vyplňování spár silikonovým tmelem. S trochou praxe a s užitečnými pomůckami to v dobré kvalitě zvládne každý.

S podobnou výbavou se bez obav můžete pustit do obnovy výplně spár a nového tmelení. Foto: Tomáš Krásenský (15x)
Jak obnovit zašlou silikonovou výplň spár

Vyplňování spár silikonovým tmelem je věčné téma. Jeden tábor čtenářů to považuje za banalitu, druhý má přinejmenším obavy, jak to dopadne. A oprávněné, protože často právě ti nejsuverénnější „profíci“ za sebou zanechávají nevzhledné, nebo dokonce netěsnící spáry.

Žádný učený z nebe nespadl, chce to znát pár základních věcí a samozřejmě cvik. Před tmelením si to můžete vyzkoušet nanečisto a teprve když dosáhnete uspokojivých výsledků, vrhněte se na svůj dřez, umyvadlo vanu či sprchový kout.

Tahle silikonová vyplň už to má za sebou – vypadá nepěkně a přestává plnit těsnicí funkci.

Foto: Tomáš krásenský

Vysloužilý tmel

Ani sebelepší tmel nevydrží věčně, takže jednou vyvstane nutnost jeho obměny. Pokud netmelíte zcela novou sanitární výbavu, je nejprve nutné stávající výplň spáry odstranit. Nejlepší je kombinace mechanických a chemických prostředků.

Tmel nejprve nahrubo odstraňte mechanicky, nejlépe pomocí speciální plastové špachtle. Vedle šikovného tvaru má tu výhodu, že s ní nepoškodíte citlivější povrchy.

Starý silikon mechanicky odstraňte, nejlépe to jde speciálně tvarovanou špachtlí na silikon.

Foto: Tomáš krásenský

Kovové nástroje mohou poškrábat plast a na glazuře zanechat obtížně odstranitelné tmavé stopy. Pokud ale budete odstraňovat silikon ze spáry mezi dlaždicemi, nemusíte se bát použít ostrý nůž, kterým spáru doslova vyříznete.

Na zbytky tmelu naneste odstraňovač silikonu a nechte ho podle návodu působit.

Foto: Tomáš krásenský

Tam, kde se zbytky tmelu houževnatě drží podkladu, můžete zkusit chemický odstraňovač silikonu, který ho trochu změkčí. Pak už jeho konečnému odstranění nic nebrání.

Ulpělé zbytky tmelu, pokud dobře drží, teoreticky nevadí, pouze by vám mohly dělat starosti při uhlazování nové výplně.

Změklý silikon důkladně odstraňte, aby vám žmolky neznehodnotily budoucí výplň.

Foto: Tomáš krásenský

Příprava na tmelení

Tmelení silikonem je podobně jako lepení závislé na stavu podkladu. Čím více péče věnujete přípravě tmelených ploch, tím lepší přilnavosti tmelu dosáhnete. Po důkladném očištění je dobré spáru a její nejbližší okolí dobře odmastit. Před saponátem dejte přednost technickému benzinu.

Saponát si schovejte na později, kdy vám poslouží jako separátor při vyhlazování tmelu. Podklad musí být před tmelením suchý.

Spáru a její bezprostřední okolí očistěte a odmastěte technickým benzinem.

Foto: Tomáš krásenský

Kdo zvládne z kartuše vytlačit perfektně rovnoměrnou „housenku“ silikonu, má vyhráno. Ne vždy se to ale povede a někdy to prostě možné ani není. Abyste i v takovém případě měli okraje tmelu dokonalé, můžete si pomoci lepicí páskou. Maskujete s ní okolí spáry tak, aby přebytečný tmel neulpěl tam, kde nechcete. Lepicí pásku po vytvarování výplně odstraníte a tmel ještě jednou uhladíte.

Tmel do spáry

Nejjednodušší je silikonový tmel z kartuše vytlačit pomocí ruční pistole. Když je spára dlouhá, musíte páku vytlačovací pistole povolit a zmáčknout znovu, což právě většinou udělá v do té doby perfektní výplni neplechu.

Existují také pistole akumulátorové nebo vzduchové, které tmel vytlačují konstantní rychlostí, dokud tisknete spoušť (dokud se tmel v kartuši nevypotřebuje). S takovými nástroji je tmelení radost, jejich cena je ovšem pro občasné kutilské použití diskvalifikuje.

Při použití pásky není problém ani nestejnoměrně nanesený tmel.

Foto: Tomáš krásenský

Bez ohledu na to, jakou vytlačovací pistoli použijete, měli byste si aplikační nástavec upravit šikmým seříznutím. Většinou je na nich ryskou vyznačeno, kde a jak je dobré je seříznout v závislosti na požadované šířce výplně. Čím dál od špičky je seříznete, tím tlustší housenku budete vytlačovat.

Správně seříznutý aplikátor dokáže při rovnoměrném dávkování tmelu vyrovnat jeho povrch do patřičného tvaru.

Přebytečný tmel odstraňte gumovou stěrkou s příslušným profilem (rádius, zkosení).

Foto: Tomáš krásenský

Pro dokonalé a stejnoměrné vytvarování výplně slouží gumové stěrky s různými profily.

Foto: Tomáš krásenský

Vyhlazení spáry

Jak už bylo řečeno, pokud se vám podaří perfektně stejnoměrná výplň s rovnými okraji, stačí tmel vyhladit bříškem prstu, který si před tím namočte do saponátu. Na suchý prst by se vám silikon přilepil a namísto uhlazení byste povrch výplně poškodili.

Prstem tmel pouze vyhlazujte, pokusy o jeho tvarování dopadnou většinou špatně – materiál se vám pod prstem začne hromadit, vytlačovat do stran a výplň bude mít nepravidelné okraje. To nevypadá hezky a často pak dochází k odlupování tmelu.

Kdo si není jistý, že se mu povede dokonalá „housenka“, může použít maskovací pásku.

Foto: Tomáš krásenský

Vzápětí opatrně odstraňte maskovací pásku, dokud je silikon ještě měkký.

Foto: Tomáš krásenský

Pokud použijete maskovací pásku, můžete se do tvarování tmelu pustit bez obav, protože přebytečný silikon odstraníte spolu s ní. I když většina starých praktiků nedá na prst dopustit, dovolíme si podotknout, že existuje ještě jeden zajímavý prostředek pro uhlazování, a především tvarování tmelu ve spárách.

Jde o gumové stěrky, které ve výplňové hmotě vytvoří libovolný rádius nebo zkosení, a to naprosto stejnoměrně po celé délce spáry. Přebytečný tmel, který má tendenci jít do stran a ulpět v okolí spáry, rovnou stírají z povrchu, případně maskovací pásky.

Silikonový tmel nechte nejlépe 24 hodin vytvrdnout, existují i rychle tuhnoucí tmely.

Foto: Tomáš krásenský

Výplň spáry by měla všude přilnout, mít hladký a lesklý povrch.

Foto: Tomáš krásenský

Druhy tmelů

Pro vyplňování spár mezi savými i nesavými předměty se používají jednosložkové tmely vulkanizující vzdušnou vlhkostí. Dodávají se v plastových kartuších o objemu 310 mm pro rámové vytlačovací pistole nebo v hliníkové fólii, tzv. salámu o objemu 600 ml pro uzavřené profesionální pistole.

Tmelení pomocí silikonu se neobejdete bez vytlačovací pistole, buď rámové, nebo uzavřené.

Foto: Tomáš krásenský

Silikonový tmel dostanete ve dvou hlavních provedeních – acetátový a neutrální. Acetátový poznáte podle octového zápachu při vytvrzování. Je o trochu levnější, ale není vhodný pro tmelení, kde dochází ke kontaktu s plasty, omítkou či dřevem. Pro tyto účely je vhodnější o něco dražší neutrální silikon.

Oba typy se vyrábějí také v provedení označeném jako sanitární silikon s přídavkem látek potlačujících plísně.

Špičku aplikátoru si před tmelením pod příslušným úhlem seřízněte.

Foto: Tomáš krásenský

Na rozdíl od akrylátových nelze silikonové tmely přetírat, běžné nátěrové hmoty na nich nedrží. Proto se vyrábějí v různých barvách, takže je můžete sjednotit s podkladem či s cementovými spárami mezi dlaždicemi. Pro „neviditelné“ výplně slouží transparentní silikon.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků