Hlavní obsah
Praktické jsou minipalisády, jejichž montáž je jednoduchá. Stačí je zatlačit do vykopané brázdy. Foto: Hornbach

Čím ohraničit záhon, cestu, trávník

Ohraničení trávníku či záhonu má nejen estetickou, ale i praktickou funkci. Nejčastěji se používá ke snadnému přechodu mezi chodníkem, cestou, trávníkem nebo záhony. Jaké existují možnosti ohraničení, které se harmonicky začlení do zahrady?

Praktické jsou minipalisády, jejichž montáž je jednoduchá. Stačí je zatlačit do vykopané brázdy. Foto: Hornbach
Čím ohraničit záhon, cestu, trávník

Trávníkový lem a obruby jsou nejjednodušším způsobem, jak oddělit záhon od trávníkové plochy. Usnadňují práci při péči o trávník a sekání trávy. Jsou k dispozici v nejrůznějších provedeních.

Podle výšky je lze použít buď jednotlivě, nebo ve spojení se záhonovými sloupky – jako zdicí prvek nebo na olemování vyvýšeného záhonu.

Palisády opticky vyčlení záhon z okolního prostoru a tím zvýrazní jeho krásu. Na výběr jsou plastové, dřevěné nebo kamenné, jednotlivě nebo v blocích. Použití blokového tvaru je rychlejší a jednodušší. Oblíbené jsou i minipalisády, jejichž montáž je snadná.

Zelený kurt zpevňuje ze dvou stran terasa z rozkvetlých betonových tvarovek.

Foto: Milan Malíček, Právo

Mulčovací kůra patří k organickým záhonovým pokrývkám, která zvyšuje díky různým živočichům úrodnost půdy. Aby neodčerpávala dusík z půdy, doporučuje se půdu smíchat se zrohovatělými pilinami.

Není vhodná do zeleninových a květinových záhonů. Lze ji použít jako půdní substrát pro terárium.

Na zvýraznění záhonu lze použít i betonové svahovky v kombinaci s dekorativním štěrkem.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Lávový mulč z vulkanických hornin je minerální alternativa k běžným záhonovým prvkům. Díky minerálům půda zůstává déle vlhká. Zrnitá struktura mulče snižuje riziko napadení slimáky.

Na rozdíl od jiných organických záhonových pokrývek je lávový mulč zcela bez zápachu a nehnije. Záhon tak zůstává stále pěkný a odpadá i namáhavé udržování. Lávový mulč je možné použít kdekoliv, a to i jako posyp cest.

Lávový mulč je na rozdíl od jiných organických záhonových pokrývek zcela bez zápachu a nehnije.

Foto: Hornbach

Pokládání dílců Traplast nevyžaduje žádné větší terénní úpravy. Záleží jen na nás, jestli vytvoříme cestu rovnou, nebo klikatou. Nášlapný dílec je vytvořen z plastu, který nevyžaduje žádnou údržbu. Vyrábí se v šedé barvě.

Foto: Transform

Kameny větších tvarů, jako jsou lomové kameny, skály, bludné balvany, pramenné kameny, desky a dlažba z přírodního kamene. K menším variantám patří dekorativní štěrk a drť.

K dostání jsou i kameny a kamínky zakulacených tvarů a barev. U přírodních kamenů nelze vyloučit rozdíly v barvách a také odlamování při pohybu kamenů.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

Okrasný štěrk vytváří v zahradě výrazný efekt, ale jeho použití vyžaduje dodržení určitého postupu, zato drť se hodí zejména pro vytváření cest, vjezdů nebo parkovišť. Hranaté kameny se totiž mohou zapřít a při zatížení méně sesedávají než zaoblený štěrk.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků