Ani letovačku, ani svářečku už k osazení okapů nepotřebujete, práce s nimi spíš připomíná skládání stavebnice. Z nářadí jsou nutné pouze nůžky na plech, pilka na železo a gumová palička. Nepotřebujete nic letovat ani lepit jako u jiných materiálů. Do montáže se můžete pustit v kterémkoli ročním období.

„Ocelové žlaby s povrchovou úpravou se spojují například pomocí patentované žlabové spojky s takzvaným bajonetovým uzávěrem a těsněním z odolného EPDM materiálu, díky němuž je spoj trvale těsný,“ říká Marek Dítě ze společnosti Lindab.

EPDM, tedy ethylen-propylen pryž, se na tyto spoje používá díky své velké odolnosti vůči opotřebení, prakticky vůbec nestárne, odolá slunečnímu záření, vysokým teplotám i silným mrazům. Rozhodně tedy už neplatí, že spoje jsou rizikovým místem celého okapového sytému.

Správně nainstalovaní okapy odvedou dešťovou vodu od domu a zabrání tak tomu, aby způsobila škody, jejichž odstranění by stálo majitele spoustu času a peněz.

Ilustrační foto: Správně nainstalované okapy odvedou dešťovou vodu od domu a zabrání tak tomu, aby způsobila škody, jejichž odstranění by stálo majitele spoustu času a peněz.

FOTO: plast-okapy.cz

I u stavebnice je třeba měřit

Ačkoli je postup instalace velmi jednoduchý, dá se i v něm chybovat. Zpravidla proto, že člověk nedodržuje ono známé a obligátní třikrát měř. „Velmi často se při opravách okapů po instalaci svépomocí potkáváme s tím, že lidé málo zasunují díly do sebe, což se samozřejmě projeví na funkčnosti celého systému,“ varuje Karel Bejšovec z firmy Horolezecképráce.eu. A upozorňuje, na co si dát ještě pozor.

„Určitě je dobré připomínat, že i samotná norma určuje spád okapového žlabu minimálně pět milimetrů na běžný metr. Je tedy nutné si vzít před samotnou instalací provázek a spád dobře naměřit, jinak voda nebude dobře z okapů odtékat.“

I když lze při instalaci chybovat, neměli byste se práce s těmito systémy bát, mají totiž jednu velkou výhodu – nejenže je snadno pod střechu instalujete, ale i rozeberete. A pak znovu složíte. To ocení nejen ti, kdo se do montáže pouštějí poprvé, ale hlavně vlastníci nemovitostí v horách, kde se doporučuje rok co rok okapy před zimou sundávat, aby je nánosy sněhu nestrhly a nezničily.

FOTO: Podle podkladů Lindab - Jan Kočvara

Nejprve důkladně měřte. Podokapní žlaby se montují ve spádu minimálně pět milimetrů na metr a na každých deset až dvanáct metrů žlabu by měla přijít svodová roura.

FOTO: Podle podkladů Lindab - Jan Kočvara

Samotnou montáž začněte upevněním žlabových háků. Pro zjednodušení a správné vyspádování žlabu si na hácích označte tužkou místo ohybu. Nezapomeňte si háky očíslovat.

FOTO: Podle podkladů Lindab - Jan Kočvara

Namontujte první a poslední hák a natáhněte mezi nimi provázek. Poté namontujte další háky v linii vytyčené provázkem. Háky se montují na latě nebo na bednění nad krokvemi s rozestupy kolem 90 centimetrů.

Háky přišroubujte nebo přibijte hřebíky. Pokud je délka podokapního žlabu větší než dvanáct metrů, montují se žlaby se spádem od středu ke krajům.

FOTO: Lindab (6x)

K ohýbání dlouhých háků můžete použít originální ohýbačku, případně lze hák ohnout ve svěráku přes trubku o průměru minimálně dva centimetry tak, aby byl ohyb plynulý.

Při ohýbání háků vezměte v potaz, že přední hrana okapního žlabu by měla být níže než zadní.

Na žlabu si označte místo, kde umístíte žlabový kotlík. Vyřízněte otvor pilkou na železo nebo jej vystřihněte nůžkami na plech. Okraj střižné hrany ohněte dolů kleštěmi.

Zasuňte přední část kotlíku pod návalku žlabu a pomocí upínacího systému v zadní části kotlík připevněte.

Díky upínacímu click systému nemusíte nic letovat ani svařovat, díly osadíte k sobě během několika vteřin. Upínací systém sám zafixuje kotlík do správné polohy a zároveň zajistí potřebnou pevnost spoje.

V dalších krocích usaďte podokapní žlaby. Osaďte spojku tak, aby v místě spojení žlabu byla mezera dva až tři milimetry. Poté zacvakněte bajonetový uzávěr a zabezpečte proti vycvaknutí pojistným jazýčkem. Spoje není třeba tmelit ani nýtovat. Spojku lze osadit bez nářadí. Osazení zabere jen pár vteřin.

Tímto způsobem pokračujte, dokud neosadíte okapy kolem celého domu.