OKZ je totiž chytrý systém typu obložkové zárubně, která se do průchozího otvoru usazuje kolem té původní kovové. Má to jednu velkou výhodu: renovace je bez hrubých bouracích prací a zhruba 5 kovových zárubní (což je obvyklý průměr v bytě) se obloží za jeden den.

1. Renovace bez bourání začíná vysazením starých dveří a následně ulomením pantů pomocí kleští sikovek.

1. Renovace bez bourání začíná vysazením starých dveří a následně ulomením pantů pomocí kleští sikovek.

FOTO: Sapeli

2. Po vyjmutí jednotlivých dílů se zárubně vzájemně seskládají, včetně spojovacích dílců, které jsou součástí balení.

2. Po vyjmutí jednotlivých dílů se zárubně vzájemně seskládají, včetně spojovacích dílců, které jsou součástí balení.

FOTO: Sapeli

Jejich cena se podle typu materiálu a provedení pohybuje zhruba od 3000 Kč/kus. Příjemné je, že obklad je variabilní pro různé rozměry průchozích otvorů a tloušťky stěn, nic ho nelimituje.

Vyhovuje mu jakýkoli typ zdi: panel, cihla, sádrokarton. Na nový obklad se samozřejmě hodí i nové dveře, které mohou být plné, prosklené, dřevěné i celoskleněné.

3. Po nanesení lepidla se z důvodu upevnění spoje umístí do zárubně excentry a ocelové spony a napevno se utáhnou. V této fázi se umístí do nosné obložky i nosné závěsy.

3. Po nanesení lepidla se z důvodu upevnění spoje umístí do zárubně excentry a ocelové spony a napevno se utáhnou. V této fázi se umístí do nosné obložky i nosné závěsy.

FOTO: Sapeli

4. Pro bezchybné otáčení dveřního křídla musí být zárubeň vyvážena vodováhou, a to horizontálně i vertikálně.

4. Pro bezchybné otáčení dveřního křídla musí být zárubeň vyvážena vodováhou, a to horizontálně i vertikálně.

FOTO: Sapeli

Co nám změna přinese?

Kromě lepšího vzhledu lze také změnit směr otevírání z pravých dveří na levé a obráceně nebo dokonce způsob otevírání. Prostor výrazně ušetříme, když původní klasické otočné dveře nahradíme dveřmi posuvnými, skládacími či harmonikovými.

Není od věci se zamyslet i nad možností výběru různého materiálu: možná je dýha, laminát, fólie nebo tzv. vacuo povrch.

5. Dalším krokem při montáži zárubně je navlhčení a zapěnování zárubně pomocí nízko expanzivní PUR pěny, která přichytí zárubeň do stavebního otvoru.

5. Dalším krokem při montáži zárubně je navlhčení a zapěnování zárubně pomocí nízko expanzivní PUR pěny, která přichytí zárubeň do stavebního otvoru.

FOTO: Sapeli

6. Po aplikaci pěny je nutné usazenou zárubeň rozepřít pomocí příčných vzpěr, které zamezí případnému rozpírání bočnic zárubně do středu otvoru. V místech rozpěr provedeme kontrolu správnosti rozměrů zárubně.

6. Po aplikaci pěny je nutné usazenou zárubeň rozepřít pomocí příčných vzpěr, které zamezí případnému rozpírání bočnic zárubně do středu otvoru. V místech rozpěr provedeme kontrolu správnosti rozměrů zárubně.

FOTO: Sapeli

Staré kovové zárubně také nemají těsnění a běžné zavření dveří je slyšet přes další dvě místnosti. Kov je zkrátka dobrým nosičem zvuku. Nová dřevěná OKZ zárubeň naopak přináší těsnění ze tří stran a přechod zvuku se výrazně omezí. To oceníme hlavně u vstupu do dětského pokoje nebo ložnice.

7. Pro správné vyvrtání otvorů je šikovné využít předchystané šablony. Jakmile jsou dveře připravené, tak je zavěsíme na nosnou část zárubně OKZ.

7. Pro správné vyvrtání otvorů je šikovné využít předchystané šablony. Jakmile jsou dveře připravené, tak je zavěsíme na nosnou část zárubně OKZ.

FOTO: Sapeli

8. Krycí obložky usadíme z druhé strany stavebního otvoru do drážky v ostění a pevně přitlačíme. Pro fixaci je možné opět použít bodově montážní lepidlo.

8. Krycí obložky usadíme z druhé strany stavebního otvoru do drážky v ostění a pevně přitlačíme. Pro fixaci je možné opět použít bodově montážní lepidlo.

FOTO: Sapeli