I díky tomu, že mají mezinárodní zkušenosti – Ondřej studoval také na prestižní ETH Zürich ve Švýcarsku a Michal stážoval v renomované kanceláři Bjarke Ingels Group v dánské Kodani.

Michal Krištof

Michal Krištof

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Vlastní kancelář si založili už v roce 2010 a dnes se mohou prezentovat například i realizací českého pavilonu na loňském Expu v Miláně.

Pavilon na světové výstavě v Miláně postavený podle projektu kanceláře Chybik+Kristof.

Pavilon na světové výstavě v Miláně postavený podle projektu kanceláře Chybik+Kristof.

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Bydlení na přespání

„Můj pracovní den mívá většinou dvanáct hodin, takže když přijdu domů v sedm večer, už pracovní telefony ani neberu (pokud nevolá někdo opravdu důležitý) a práci nechávám za dveřmi,“ přiznává náš hostitel ve dvoupokojovém bytě v bloku domů z šedesátých let minulého století blízko brněnského centra.

Pracovní stůl s počítačem také nezabírá příliš místa.

Pracovní stůl s počítačem také nezabírá příliš místa.

FOTO: Jan Handrejch, Právo

„Zatím si vůbec nedovedu představit, že bych se měl ještě starat o vlastní dům. I tento byt zrekonstruovala a zařídila moje žena – také architektka – ještě než jsme spolu začali chodit,“ pochvaluje si společný vkus a soulad.

„Ženatý jsem s Aničkou pět týdnů, ale vyšlo nám to tak, že se za pár měsíců naše rodina rozroste o miminko.“

Kulatý konferenční stolek kontrastuje s policovou stěnou.

Kulatý konferenční stolek kontrastuje s policovou stěnou.

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Se spolužákem a kamarádem Ondřejem, který je rodákem z Brna, se už na škole shodli, že studium architektury je pro ně „povinnou platformou“, kterou je třeba splnit k tomu, co chtějí dělat.

Minimalistická je i kuchyňská linka bez zbytečných ozdob a doplňků.

Minimalistická je i kuchyňská linka bez zbytečných ozdob a doplňků.

FOTO: Jan Handrejch, Právo

„Už na škole jsme oba byli tzv. extrémisti. Na nic jsme nečekali a hodně soutěžili. Připravovali jsme se na to, abychom po jejím absolvování měli práci,“ usmívá se Michal při glosování jejich dosavadní kariéry. Vlastní kancelář zakládali dříve, než dostali diplomy.

Pod Tatrami se neblýská

Ve světlém – téměř celý v bílém – a příjemném, ale malém bytě je problém i to, kam odkládat po tréninku několikery kopačky (k fotbalu se po letech náš hostitel opět vrátil a pravidelně hájí barvy klubu Slatina-Brno), natož pak kočárek, který už brzy bude rodinka potřebovat.

Sportu a přírodě se Michal Krištof opravdu nevyhýbá a hlídá si, aby se každý rok dostal alespoň na jednu túru do Tater, na Rysy… „Tam si vždycky vyčistím hlavu.“

Obývací pokoj je propojen s kuchyní, také světlou a příjemně prosluněnou.

Obývací pokoj je propojen s kuchyní, také světlou a příjemně prosluněnou.

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Minimalisticky zařízená kuchyňská linka vše zakrývá dvířky a vejde se před ni i malý jídelní stůl. V rohu je jeden ze dvou pracovních stolů, druhý je ve zbývající místnosti – ložnici.

„Jednou se budeme muset přestěhovat – a třeba to bude i ten dům se zahradou,“ připouští rodák z Kláštora pod Znievom, malého městečka mezi Žilinou a Banskou Bystricí.

Celkovou rekonstrukcí prošla také koupelna.

Celkovou rekonstrukcí prošla také koupelna.

FOTO: Jan Handrejch, Právo

„Takříkajíc světoběžníkem jsem opravdu jen poslední roky. Ale k tomu, jak jsem se dostal k architektuře, žádný úžasný příběh nemám. V dětství mě zajímalo vše a nic, takže cesta vedla do Martina na gymnázium a potom na brněnskou architekturu, protože architektura je multioborová disciplína. Je spojením technických i humanitních oborů vyžadujících kontakt s lidmi. To vše mě baví a mám to rád.“

Brnocentrismus a pohoda

„Líbí se mi, jak Anička byt zařídila – je to jemné a decentní. Osobně se k návrhům interiérů moc nedostanu, v kanceláři více pracujeme na velkých projektech. Podobně, jako je tomu nyní v Praze, kde je naše kancelář (Chybik+Kristof architects & urban designers) spoluautorem nové rezidenční čtvrti Waltrovka.

Druhý pracovní stůl je v rohu ložnice.

Druhý pracovní stůl je v rohu ložnice.

FOTO: Jan Handrejch, Právo

S kolegou se snažíme v naší kanceláři uplatňovat to, co jsme se naučili v zahraničí. Princip procesu navrhování je všude stejný. Na české prostředí jsme už větší kancelář s více než dvacítkou spolupracovníků. Individuální výstavbě rodinných domů se příliš nevěnujeme, ale je pravda, že zrovna teď pracujeme na realizaci rodinné vily v Bratislavě za milión eur.

Jde o exponovanou parcelu v širším centru, navíc ve složitém terénu s domy v sousedství, takže se tam snažíme vymyslet dům s velkorysým vnitřním prostorem a zákoutími poskytujícími maximální soukromí. Se standardem, který klient vyžaduje, se pak není co divit, že je to tak drahé.“

Společné hranice

Nad přesnou podobou budoucího bydlení pro vlastní rodinu Michal Krištof zatím opravdu neuvažuje, ale jeho hranice zná:

„Uvidíme, ale určitě bychom domov už tvořili spolu. I když je pravda, že lépe se pracuje pro cizího klienta než pro sebe. Možná bych raději koupil a zrekonstruoval byt, než si pro sebe stavěl dům. Z dětství vím, kolik je kolem domu a se zahradou nekončící práce. Možná by pro nás byla ideální nějaká řadovka s malou zahrádkou. Teď nám vyhovuje dostupnost centra města s divadly, restauracemi, kamarády. Ani nemám auto a všude chodím vlastně pěšky. I do kanceláře to mám kousek od tohoto bytu. Brno je pro bydlení a rodinný život super místo, žije se nám tu dobře a bude tomu tak, i když se rozrosteme. Zároveň je to i logisticky dobré místo pro firmu, člověk to má blízko do Vídně, Bratislavy, Prahy, Ostravy… Funguje to přes rodinu i byznys.“