Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Výběr kotle nepodceňujte. Na co se zaměřit

Časy, kdy byla v každé místnosti v domě kamínka, v nichž se topilo uhlím či dřevem a do kterých musel člověk každou chvilku ve dne v noci přikládat, jsou u většiny domů minulostí a jejich majitelé raději spoléhají na kotel. Také se chystáte pořídit si nový model? Poradíme vám, na co se při výběru zaměřit, abyste si zajistili dostatek tepla nejen na chladné zimní večery.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Výběr kotle nepodceňujte. Na co se zaměřit

Pořízení kotle není rozhodně bezvýznamnou investicí, a tak se vyplatí zvážit všechna pro a proti jednotlivých typů a také vaše nároky a možnosti.

Co nás bude hřát?

Ještě než se ponoříte do nabídky kotlů na trhu, je třeba si stanovit, co vlastně od kotle očekáváte – jakým palivem chcete topit, jak velký objekt budete vytápět a kolik chcete či můžete do pořízení kotle investovat.

U zvažování výše uvedeného pak ještě berte v potaz finanční a prostorové nároky na palivo. Obecně se dají kotle podle paliva rozdělit do tří základních skupin – na elektřinu, plyn a kotle na pevná paliva (tedy na uhlí, dřevo apod.).

Posledně jmenovaná skupina kotlů je stále velmi oblíbená. Vytápění totiž patří k těm levnějším (především máte-li kotel na dřevo), nicméně je třeba počítat s tím, že musíte otop zajistit (v případě dřeva i zpracovat a sušit) a hlavně uskladnit na vhodném místě.

To se ostatně týká i populárních kotlů na pelety. Na trhu seženete rovněž kombinované kotle, ve kterých můžete použít více druhů paliva. Co se přikládání týče, najdete v obchodech jak kotle s ručním dávkováním, tak i automatické kotle na tuhá paliva (u nich počítejte s vyšší pořizovací cenou, nicméně šetří množství spotřebovaného paliva).

S konkrétním modelem vám jistě poradí v obchodě – zvážit se totiž vyplatí i způsob přísunu spalovacího vzduchu nebo technologii spalování, případně další funkce, které jako obyvatel vytápěného objektu oceníte.

01_zari_Zbozi_Kotle_1

1. Protherm Ray 12 KE, od 13 997 Kč
2. Junkers Cerapur Maxx 100-3, od 85 453 Kč
3. Verner A602, od 227 722 Kč
4. Atmos D 31 P, od 32 999 Kč
5. Atmos DC 25 SP, od 70 350 Kč
6. Rojek TKA 15, od 65 900 Kč

Na opačném konci pomyslného spektra, co se finanční náročnosti týče, stojí elektrické kotle. Navzdory tomu však představují pohodlný, účinný, a hlavně ekologický způsob vytápění, který se hodí především do dobře izolovaných, nízkoenergetických objektů (v opačném případě hrozí enormní účet za elektrickou energii).

Počítejte rovněž s tím, že je nutné mít vyšší kapacitu sítě (a vyplatí se zažádat o výhodnější tarif). Také elektrických kotlů najdete na trhu řadu typů, proto se vyplatí konzultovat konkrétní výrobek s odborníkem, který vám pomůže vybrat přesně podle vašich požadavků a možností.

Myslete i na své bezpečí

Poslední skupinu tvoří plynové kotle. Představují poměrně bezstarostné, energeticky úsporné a ekologické vytápění. Co se finanční náročnosti týče, představují jakýsi kompromis mezi elektrickými modely a těmi na tuhá paliva.

Při nákupu je nutné zvážit, jak propojíte kotel s kouřovou cestou. Můžete zvolit buď klasický kotel s odkouřením do komína, nebo s nuceným odtahem spalin (neboli turbo kotle).

01_zari_Zbozi_Kotle_2

Poslední dobou zažívají „boom“ plynové kotle kondenzační. Ty mají vysokou účinnost, spotřebují méně plynu a také jsou ekologické (produkují výrazně méně emisí než kotle klasické).

Ačkoli jejich pořizovací cena nepatří k nejnižším, náklady se vám poměrně brzy vrátí. Kondenzační kotle produkují během spalování plynu vodu, jež se mění na páru. Ta pak společně s oxidem uhličitým vytváří dodatečnou tepelnou energii. Vytápění je tak maximálně efektivní.

Ačkoli jsou kotle po správném zapojení a naučení se ovládání poměrně uživatelsky nenáročné, je jejich provoz spojený s pravidelnými revizemi. Ty se týkají kotlů na pevná paliva a plynových (u elektrických kotlů nedochází ke spalování, proto jsou z revizí vyjmuty).

Samozřejmostí by pak měly být i pravidelné servisní prohlídky. Kontroly a údržbu je nutné provádět i u spalinových cest a komínů. Pravidla a četnost revize kotlů pro jednotlivé typy se vyplatí pečlivě nastudovat – nejenže vám za jejich nedodržení hrozí finanční sankce či potíže s pojišťovnou, ale jde především o vaše vlastní zdraví.

Tento článek podporuje službu Zboží.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků