Hlavní obsah

Vodné a stočné v Praze od února podraží o 2,8 procenta

Vodné a stočné v Praze podraží o 2,8 procenta. Obyvatelé budou platit za metr krychlový vody 53,01 místo nynějších 51,57 koruny. S návrhem dnes souhlasila městská rada. Čtyřčlenné rodině vzrostou výdaje za vodné a stočné v průměru zhruba o 22 korun měsíčně. Podle společnosti Pražské vodovody a kanalizace (PVK) bude nová cena platit od února.

Vodné a stočné v Praze od února podraží o 2,8 procenta

Loni stál metr krychlový vody 49,67 koruny. Od ledna v souvislosti se zvýšením sazky daně z přidané hodnoty z pěti na devět procent se cena zvýšila podle internetových stránek PVK na 51,57 koruny.

Podle původního návrhu měla voda v metropoli podražit stejně jako loni o 12 procent. Městská rada nakonec tento návrh neprojednávala; radní pokládali zvýšení ceny za příliš razantní vzhledem ke zdražování energií a potravin. Voda tak podraží jen o průměrnou loňskou inflaci.

Ceny vodného a stočného jsou v Praze průměrné

"Zvýšení ceny vody o inflaci sotva pokryje provozovateli PVK zvýšené náklady na výrobu a distribuci pitné vody a odvádění a čištění odpadních vod a náklady spojené s poklesem spotřeby vody. Značnou část nákladů totiž tvoří fixní náklady, které i při snížení výroby vody neklesají a zůstávají ve stejné výši nebo dokonce rostou," sdělila ČTK mluvčí PVK Marcela Dvořáková.

Pražská ceny podle ní patří k nižším až průměrným v České republice. "Například v Nymburku letos platí 66,06 koruny za metr krychlový, v Mladé Boleslavi 59,95 koruny a v Berouně 62 korun za metr krychlový," podotkla mluvčí. Navzdory tomu PVK verdikt radních respektuje.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků