Hlavní obsah
Jméno hosta, vánoční přání nebo třeba verš lze křídou vepsat do okénka na porcelánové dóze, vymalovaného tabulovou černí. Osobitý styl mají i další dvě nádoby ze staré apatyky. Foto: Adéla Mclintock, Právo

Pryšec nádherný - nezapomenutelný symbol Vánoc

Rod pryšců nabízí netušenou rozmanitost. Krom působivých zahradních trvalek v něm objevíme i jeden ze symbolů Vánoc. Jmenuje se pryšec nádherný (Euphorbia pulcherrima), ale nikdo mu neřekne jinak než vánoční hvězda.

Jméno hosta, vánoční přání nebo třeba verš lze křídou vepsat do okénka na porcelánové dóze, vymalovaného tabulovou černí. Osobitý styl mají i další dvě nádoby ze staré apatyky. Foto: Adéla Mclintock, Právo
Pryšec nádherný - nezapomenutelný symbol Vánoc

Hvězdovitě uspořádané vrcholy, které se pyšně nesou na pevných stoncích a okouzlují barevností, nejsou květy, nýbrž různě velké listeny. Teprve když se podíváme pořádně zblízka, objevíme mezi nimi nenápadné kvítky.

Ač by tahle svůdná kytka neudělala ostudu ani v pytli od brambor, málokdo odolá svátečně laděnému aranžování, k němuž nás inspiruje.

Barvy pro každý styl

Pro listeny je typická zářivá červeň, která v kombinaci se zelenou umocňuje výzdobu v tradičním stylu. Majitelé moderních příbytků ocení střídmou eleganci odrůd ve sněhobílém či krémovém provedení.

Hebký kožíšek. Listeny v barvě lásky šíří spokojenou, útulnou náladu. Tu navíc umocňuje kožešinová manžeta odstřižená z vysloužilých rukavic a dozdobená kontrastně vybarvenou mašlí ze saténu.

Foto: Adéla Mclintock, Právo

Hravě růžové hvězdy báječně ladí se zlatými doplňky, listenům v tajemných tónech purpuru zase lichotí stříbro. Ještě větší zábavu při aranžování nabízejí odrůdy s pestrými listeny, které vypadají, jako by je někdo postříkal malířským štětcem.

Adventní symbol - vánoční hvězda - nesnáší zimu

Video: Novinky

Na kmínku, nebo mini?

Zatímco ve své domovině pod mexickým sluncem natahuje větve do výšky menšího stromu, u nás je nejčastěji k dostání jako kompaktní nádobová rostlina, kterou nepřehlédneme v květináči na nábytku ani v truhlíku na parapetu.

Na podlaze může směle konkurovat nazdobenému stromečku hvězda s tvarovanou korunou na kmínku vysokém až 1 m.

Sexy pár. Krémové listeny neztrácejí nic ze svého půvabu vedle jmelí přikrášleného stříbřenkou. Dvojice v květináčích vymóděných motýlkem a síťovanou punčoškou oživí Štědrý den i Silvestra.

Foto: Adéla Mclintock, Právo

Zvláštní kouzlo mají miniatury se stonky sotva delšími než ukazováček. Stylově dotvářejí prostřený stůl, ať už jednotlivě, nebo v početné skupině usazené v míse či na podnosu.

Pozor na mokro a chlad

Stojím v průvanu a je mi chladno. To se nám rostlina snaží říct, když jí náhle začnou opadávat listy. Aby nenastydla cestou z obchodu, pořádně ji zabalíme do papíru. Doma pro ni vybereme světlé, teplé místo, pokud možno dále od ústředního topení. Stejně reaguje na vyschnutí kořenového balu.

Mezi motýly. Křehký půvab motýlích křídel povedeně sekunduje exotickému původu ušlechtilého pryšce. Něžná kombinace člověku zaručeně zvedne náladu v tmavých zimních dnech.

Foto: Adéla Mclintock, Právo

Obecně pryšce suchu dobře odolávají. Pokud je zavlažíme dřív, než z nich zbude suché roští, vzpamatují se. Horší je to s přelitím. Stojí-li dlouho v mokru, uhynou. Ideálně by zemina, ve které vánoční hvězda roste, měla být na dotek stále mírně vlhká. Hnojení není potřeba.

Nepřehlédnutelná dekorace

Vánoční hvězda, aby k sobě připoutala pozornost, nepotřebuje příkrasy. Když ji ale oblékneme do šmrncovního kabátku v kombinaci černé a bílé, bude nás čas strávený v její společnosti bavit ještě víc.

Džbánek na mléko, opásaný pruhem koženky a vesele puntíkatou stuhou, vtipně zastupuje roli tradičního závěsného košíku a aranži dává jiný rozměr. Hvězda je v něm usazena i s květináčem.

Foto: Adéla Mclintock, Právo

Pozor! Při aranžování si raději nasadíme rukavice. Mléčná šťáva, která ze stonků a listových žeber při poranění vytéká, dráždí pokožku a po zasažení očí latexem hrozí vážné poškození zraku.

Napište nám

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahradu a rádi byste se pochlubili?

Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků