Hlavní obsah
Jméno hosta, vánoční přání nebo třeba verš lze křídou vepsat do okénka na porcelánové dóze, vymalovaného tabulovou černí. Osobitý styl mají i další dvě nádoby ze staré apatyky. Foto: Adéla Mclintock, Právo

Pryšec nádherný - nezapomenutelný symbol Vánoc

Rozmanitý rod pryšců nabízí krom působivých zahradních trvalek i jeden ze symbolů Vánoc. Jmenuje se pryšec nádherný (Euphorbia pulcherrima), ale nikdo mu neřekne jinak než vánoční hvězda. Jak o rostlinu správně pečovat? A je vánoční hvězda jedovatá? To vše a další zajímavé informace se dočtete v následujících řádcích.

Jméno hosta, vánoční přání nebo třeba verš lze křídou vepsat do okénka na porcelánové dóze, vymalovaného tabulovou černí. Osobitý styl mají i další dvě nádoby ze staré apatyky. Foto: Adéla Mclintock, Právo
Pryšec nádherný - nezapomenutelný symbol Vánoc

Hvězdovitě uspořádané vrcholy, které se pyšně nesou na pevných stoncích a okouzlují barevností, nejsou květy, nýbrž různě velké listeny. Teprve když se podíváme pořádně zblízka, objevíme mezi nimi nenápadné kvítky.

Ač by tahle svůdná kytka neudělala ostudu ani v pytli od brambor, málokdo odolá svátečně laděnému aranžování, k němuž nás inspiruje.

Barvy pro každý styl

Pro listeny je typická zářivá červeň, která v kombinaci se zelenou umocňuje výzdobu v tradičním stylu. Majitelé moderních příbytků ocení střídmou eleganci odrůd ve sněhobílém či krémovém provedení.

Hebký kožíšek. Listeny v barvě lásky šíří spokojenou, útulnou náladu. Tu navíc umocňuje kožešinová manžeta odstřižená z vysloužilých rukavic a dozdobená kontrastně vybarvenou mašlí ze saténu.

Foto: Adéla Mclintock, Právo

Hravě růžové hvězdy báječně ladí se zlatými doplňky, listenům v tajemných tónech purpuru zase lichotí stříbro. Ještě větší zábavu při aranžování nabízejí odrůdy s pestrými listeny, které vypadají, jako by je někdo postříkal malířským štětcem.

Adventní symbol - vánoční hvězda - nesnáší zimu; Zdroj: Novinky.cz

Video: Novinky

 

Na kmínku, nebo mini?

Zatímco ve své domovině pod mexickým sluncem natahuje větve do výšky menšího stromu, u nás je nejčastěji k dostání jako kompaktní nádobová rostlina, kterou nepřehlédneme v květináči na nábytku ani v truhlíku na parapetu.

Na podlaze může směle konkurovat nazdobenému stromečku hvězda s tvarovanou korunou na kmínku vysokém až 1 m.

Sexy pár. Krémové listeny neztrácejí nic ze svého půvabu vedle jmelí přikrášleného stříbřenkou. Dvojice v květináčích vymóděných motýlkem a síťovanou punčoškou oživí Štědrý den i Silvestra.

Foto: Adéla Mclintock, Právo

Zvláštní kouzlo mají miniatury se stonky sotva delšími než ukazováček. Stylově dotvářejí prostřený stůl, ať už jednotlivě, nebo v početné skupině usazené v míse či na podnosu.

Pozor na mokro a chlad

Stojím v průvanu a je mi chladno. To se nám rostlina snaží říct, když jí náhle začnou opadávat listy. Aby nenastydla cestou z obchodu, pořádně ji zabalíme do papíru. Doma pro ni vybereme světlé, teplé místo, pokud možno dále od ústředního topení. Stejně reaguje na vyschnutí kořenového balu.

Mezi motýly. Křehký půvab motýlích křídel povedeně sekunduje exotickému původu ušlechtilého pryšce. Něžná kombinace člověku zaručeně zvedne náladu v tmavých zimních dnech.

Foto: Adéla Mclintock, Právo

Obecně pryšce suchu dobře odolávají. Pokud je zavlažíme dřív, než z nich zbude suché roští, vzpamatují se. Horší je to s přelitím. Stojí-li dlouho v mokru, uhynou. Ideálně by zemina, ve které vánoční hvězda roste, měla být na dotek stále mírně vlhká. Hnojení není potřeba.

Nepřehlédnutelná dekorace

Vánoční hvězda, aby k sobě připoutala pozornost, nepotřebuje příkrasy. Když ji ale oblékneme do šmrncovního kabátku v kombinaci černé a bílé, bude nás čas strávený v její společnosti bavit ještě víc.

Džbánek na mléko, opásaný pruhem koženky a vesele puntíkatou stuhou, vtipně zastupuje roli tradičního závěsného košíku a aranži dává jiný rozměr. Hvězda je v něm usazena i s květináčem.

Foto: Adéla Mclintock, Právo

 Je vánoční hvězda jedovatá?

S jedovatostí vánoční hvězdy to není tak „žhavé”, jak se občas traduje. Přestože míza a latex mnoha rostlin rodu pryšec skutečně velmi jedovaté jsou, toxicita poinsettie je spíše slabá. Její latex může způsobit u citlivých lidí alergickou reakci, lehce dráždí pokožku a při požití může vyvolat průjem a zvracení.

Rostlinné šťávy ale mohou při kontaktu s okem způsobit dočasné oslepnutí.Proto je i přes relativně mírnou jedovatst dobré s rostlinou manipulovat opatrně a nejlépe v rukavicích.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

Zajímavost: Dle pokusů by dítě o váze necelých 25 kg muselo sníst 500 listů, aby se nahromadilo dostatečné množství jedu, které by mu mohlo uškodit. Studie Univerzity v Ohiu neprokázala žádné problémy ani při extrémních dávkách.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků