Hlavní obsah
Hravě a snadno si užívat zahrady s kvalitní zahradní technikou vyrobenou v Rakousku. Foto: Al-Ko

Moderní technika, která si poradí se zarostlým trávníkem i suchými větvemi stromů

Březen a začátek dubna jsou ideální dobou pro odstranění nemocných, suchých větví a zformování korun mladých stromů. Tráva a keře v té době už rychle rostou. Jaká zahradní technika si s tím vším poradí?

Hravě a snadno si užívat zahrady s kvalitní zahradní technikou vyrobenou v Rakousku. Foto: Al-Ko
Moderní technika, která si poradí se zarostlým trávníkem i suchými větvemi stromů

Vybírat můžeme mezi stroji na elektrický nebo benzínový pohon, s rozdílnými vlastnostmi vyhovujícími menším, větším i nerovným plochám. Každopádně se připravme na výdaje od 1500 Kč do 20 000 Kč.

Vertikutátor

Vertikutátor je podobný sekačce na trávu, ale jeho úkolem je trávník ozdravit a nastartovat na sezónu růstu. Při nákupu vyzkoušíme stabilitu a pevnost přístroje.

Sekačka MAX 53 VBD Allroad Aluminium je vybavena tzv. variátorem pojezdu, který umožňuje plynule regulovat rychlost pojezdu, nezávisle na otáčkách motoru.

Foto: MOUNTFIELD (4x)

Ne příliš velký prostor pod noži zamezí tvorbě chuchvalců, na druhou stranu výhozový otvor musí být dostatečně velký, aby se stroj snadno zbavil pohlcených zbytků a nečistot.

Elektrický vertikutátor VA 346 EV, motor 1600 W, šířka záběru 34 cm. Centrálně nastavitelná hloubka vertikutace v 5 polohách, snadná výměna válce s pružinami za válec s noži. Velká kola usnadňují manipulaci a pohyb v terénu.

Foto: MOUNTFIELD

Efektivita práce stroje stoupá s počtem vertikutačních nožů a pružinek. Nože vertikutátoru dokážou naříznout travní drn a pružiny odstraní plsť, které je trávník po zimě plný. Nejvhodnější je vertikutovat maximálně do hloubky 4 mm, na stroji hloubku snadno nastavíme.

Tišší a lehčí stroje na elektrický pohon uplatníme především na nerovném terénu a v menších zahradách – vždy záleží na dosahu zdroje elektrické energie. Benzínový vertikutátor není limitován kabelem, hodí se proto pro rozlehlejší zahrady.

Práci vertikutátoru zastanou také tzv. vertikutační hrábě, ty ovšem vyžadují větší fyzickou zdatnost.

Sekačky

Robotické sekačky jsou hitem v soukromých zahradách. Prostor určený pro jejich pohyb vymezuje vodicí kabel, položený speciálním strojem několik centimetrů pod zem, který brání stroji odjet z pozemku. Pokládku kabelu by měl zajistit prodejce, stejně tak jako první nastavení přístroje.

Rotační benzínová sekačka Al-Ko Highline 46.5 SP-A má pracovní šířku 46 cm, 7 poloh pro nastavení výšky střihu v rozpětí od 3 do 8 cm, ocelové šasí a sběrný koš o kapacitě 70 l.

Foto: Al-Ko

Pádům a poškození zamezí pádové a travní senzory, dešťový senzor donutí robota schovat se do dokovací stanice. Tam zamíří kdykoli, když se mu vybíjí baterie.

Robot nemá sběrný koš, proto ho musíme pouštět na zahradu častěji, aby posekaná stébla schla a stihla se rychle rozkládat. Zbytky tak fungují jako ekologické hnojivo.

Robotická sekačka RC 312 dokáže za pomoci extra široké 28cm čepele posekat trávník velice rychle. Má funkci pro zarovnávání okrajů a zvládá sečení i za stopou svých kol.

Foto: ROMOBOW

Foto: ROMOBOW

Benzínová sekačka se hodí pro údržbu středně velkých trávníků a členitější terén. Typy bez pojezdu nás stojí větší fyzickou námahu, u typů s pojezdem v podstatě jen určujeme směr stroje.

Strunová sekačka Ergo 550T - motorek 550 W, tepelná pojistka, dvě struny, poloautomatické posouvání struny. Cena 2500 Kč.

Foto: ERGO

Sekačka LC 353V má šířku záběru sekání 53 cm, výkon 2,7 kW, objem koše 60 l. Motor disponuje systémem Ready Start, který eliminuje potřebu ručního čerpání paliva nebo nastavení sytiče motoru. Cena 17 490 Kč.

Foto: HUSQVARNA

Bubnová sekačka si hravě poradí s vysokou trávou (kolem 150 cm). Díky silným motorům a šípovým kolům ji nezastaví ani členitý a svažitý terén s velkým sklonem.

Benzínová rotační sekačka s pojezdem NT 484 TR má robustní ocelové šasi, výkonný motor Briggs&Stratton o 4,0 HP, záběr 46 cm. Výška sečení je 2,5 až 7,5 cm, objem koše 60 litrů. Madla lze nastavovat podle potřeby.

Foto: MOUNTFIELD

Sekačku Snapper ENXT 22875E zapínáme jednoduchým stisknutím tlačítka, profesionální motor řady B&S 875 Professional Series zaručuje tichý a hladký chod s nejvyšší efektivitou spalování a nízkými emisemi. Cena 16 000 Kč.

Foto: BRIGGS&STRATTON

Strunová sekačka slouží k dosekávání malých ploch podél cest, plotu a zídek, v okolí stromů, okrasných keřů nebo skalek. Je lehká, opatřená přívodním kabelem nebo aku dobíjením.

Vřetenová sekačka snadno udržuje malé trávníky do plochy 150 m2, když není v dosahu zdroj elektrické energie.

Elektrický strunový žací stroj s pojezdem zajišťuje stejnoměrnou výšku sečení. Cena podle typu od 1820 Kč.

Foto: ERGO

Nože stočené do šroubovice trávu nesekají, ale stříhají. Sekačka se tak hodí na péči o tzv. anglický trávník.

Prořezávače

Na uschlé a nemocné větve ve větších výškách snadno dosáhneme teleskopickými nůžkami. Klasickou nebo řetězovou pilou pak odstraníme silné větve.

Pohodlné ošetření koruny stromů umožní aku a elektrické prořezávače větví. Při jejich výběru se řídíme výkonem přístroje a tím, jak silné větve budeme prořezávat.

Prořezávač větví EAS 750 F usnadňuje práci ve výškách. Násada dosáhne do výšky 4,5 m a uřízne větve silné až 17,5 cm, 750 W. Hmotnost jen 3,4 kg, záruka 7 let.

Foto: MOUNTFIELD

Větve zpracujeme v drtiči zahradního odpadu, získáme tak cenný mulčovací materiál nebo dřevní štěpku (2 mm až 5 cm) jako topivo pro moderní kotel.

Péče před sezónou

Jestliže jsme stroje nevyčistili a neošetřili před zimou, učiníme tak právě nyní. Nejprve očistíme a zkontrolujeme vnější části strojů, vyčistíme sběrné koše, nabrousíme nože.

U benzínových strojů se soustředíme na vzduchový filtr, olej, svíčky a palivo.

Vřetenová sekačka 400 C pracuje tiše a snadno se tlačí. Požadovanou výšku sekání nastavujeme ve čtyřech polohách na viditelné stupnici. Velká kolečka usnadňují řízení, rukojeť lze oddělit, čímž je zaručena úspora místa a snadná přeprava.

Foto: GARDENA

Pamatujeme, že znečištěný vzduchový filtr může v důsledku poničit motor. Ten nenastartujeme ani v případě, kdy jsou svíčky zanesené nebo už mimo provoz.

Zbytek paliva v nádrži vyčerpáme a nahradíme novým. Nevíme-li si rady, svěříme servis do rukou odborníkovi.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků