Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Mixéry a kuchyňské roboty: Který pro vás bude ten pravý

S tím, jak opět stoupá obliba přípravy domácích pokrmů a vaření obecně, se mnozí z nás snaží vybavit svou domácnost šikovnými pomocníky, kteří s tímto zdraví prospěšným koníčkem pomohou. Jak se vyznat v záplavě nejrůznějších výrobků? Poradíme vám.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Mixéry a kuchyňské roboty: Který pro vás bude ten pravý

Na smoothie i šlehačku

Nejprve se zaměřme na mixéry. Ty se dají rozdělit podle využití do tří základních skupin – na mixéry tyčové, mixéry stolní a na ruční šlehače. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Tyčové mixéry (někdy se také setkáte s názvem ponorné) patří dnes k základní výbavě skoro každé domácnosti. Aby ne, jedná se o šikovného, na manipulaci i údržbu nikterak náročného pomocníka, který je velmi skladný (máte-li kuchyňský kout v garsonce, tuto skutečnost jistě oceníte). Seženete je buď v plastovém, nebo kovovém provedení. Ačkoli plastové bývají o něco levnější, mohou mít kratší životnost, navíc nejsou vždy vhodné pro mixování horkých pokrmů.

Pokud neuvažujete o koupi několika domácích spotřebičů, ale vystačíte si se základní výbavou, doporučujeme koupit modely, které nabízejí kromě klasického nástavce tyčového mixéru také nástavce pro šlehání či sekání. Tyčové mixéry jsou poměrně univerzální – zvládnou dohladka rozmixovat například polévku, vyrobit zeleninové či ovocné pyré, ušlehat majonézu, ale i sníh. Některé nástavce pak umožňují například sekání oříšků nebo cibule, ale i výrobu oblíbených smoothie.

Stolní mixéry dokáží prakticky vše, co mixéry tyčové, jen fungují obráceně – mixovanou potravinu lijete do nádoby, jež je součástí přístroje. Ta může být buď plastová, nebo skleněná (přičemž skleněná bývá samozřejmě dražší, ale také odolnější). Jsou také o něco výkonnější než „ponoráky“, mixují rychleji a poradí si prakticky s každou potravinou (záleží samozřejmě na kvalitě nože). Nevadí jim ani dlouhé mixování, na rozdíl od tyčových přístrojů se tak snadno nepřehřejí. Stolní mixér zvládne koktejly, ale i polévky, pyré, naseká cibulku, ořechy či led, některé zvládnou připravit i lité těsto.

Třetí základní kategorií mixérů jsou ruční šlehače. Většinou jsou vybaveny několika sadami metliček, které – jak už sám název napovídá – oceníte především při šlehání (pěny, šlehačky apod.) či hnětení těsta. V současnosti se prodávají i modely s dalšími nástavci, které použití šlehače výrazně rozšiřují (sekání, krájení, výroba koktejlů…).

04_unor_Zbozi_mixery a roboty_1

1. Russell Hobbs Desire 3 v 1 Red 18986-56, od 869 Kč
2. Philips HR 1673/90, od 1 845 Kč
3. ETA Cuore 1089 90010, od 999 Kč
4. Sencor SHB 4364RD, od 948 Kč
5. Tefal HB 863A38 InfinyForce, od 1 410 Kč
6. Braun MQ545 Aperitive, od 1 265 Kč

Podle čeho vybírat?

U všech typů mixérů je dobré se při koupi zaměřit na několik parametrů. Tím prvním je příkon. Tady platí přímá úměra, tedy čím vyšší příkon, tím výkonnější mixér dostanete (většinou jde v té úměře ruku v ruce i cena). Dobré je ujasnit si, na co a jak často vlastně budete přístroj používat. Pokud mixujete jen občas a navíc pokrmy typu zeleninová polévka, vystačíte jistě s nižším příkonem. Jestliže ve vaší domácnosti jede mixér na plné obrátky každý den, sáhněte po přístroji s vyšším příkonem. Nestrávíte mixováním tolik času a navíc nehrozí například brzké přehřátí stroje.

Neopomínejte při výběru výrobku ani jeho hmotnost. Především tyčové mixéry a ruční šlehače by neměly být příliš těžké, aby se vám s nimi snadno zacházelo. Menší domácnosti jistě ocení i skladnost výrobku a příslušenství k němu. Pokud bude mixér často „na odiv“ a ne ve skříni, pak není od věci zvolit i designově povedený kousek, i když podle vzhledu bychom se měli rozhodovat až na posledním místě.

Od koláče po karbanátek

Druhou skupinu kuchyňských pomocníků tvoří kuchyňské roboty. Jejich výrobci nabízejí tolik možností – od základních modelů, jež uhnětou těsto či ušlehají krém, až po roboty, které si poradí i s nastrouháním sýra či mletím masa –, takže je jen a jen na vás, jaký zvolíte. Před nákupem je tedy nutné zvážit, na co všechno robot využijete.

Podobně jako u mixérů, i u robotů je rozhodující a velmi vypovídající veličinou příkon. Minimálně by měl dosahovat 500 W (okolo 1000 W získáte velmi výkonného pomocníka s velkou výdrží; přístroje s příkonem nad 1400 W se hodí spíše pro profesionální využití než do běžné domácnosti).

04_unor_Zbozi_mixery a roboty_2

1. Kenwood KMX 80, od 7 300 Kč
2. Electrolux Assistent EKM 4000, od 7 276 Kč
3. Concept RM-5000 Momento, od 5 990 Kč
4. ETA 002390050 Gratussino Maxo, od 7 995 Kč
5. Sencor STM 47GG, od 4 999 Kč
6. Bosch MUM 48R1, od 2 390 Kč

Zaměřte se při nákupu také na příslušenství – to základní volte dle svých preferencí, zjistěte si, jaké další díly se dají k danému robotu přikoupit. Do základní výbavy většinou patří metly na hnětení, šlehání, sekání, mixování či strouhání. Dokoupit je často možné například mlýnek na maso či lis na ovoce a další „vychytávky“.

Většina modelů dnes disponuje také bezpečnostními pojistkami proti přehřátí přístroje či spuštění robota, pokud není bezpečně sestaven (zabrání se tak úrazům způsobeným uvolněnými částmi apod.). Máte-li myčku, ověřte si, zda je možné v ní jednotlivé díly přístroje mýt (většina moderních modelů to již umožňuje). Vzhledem k velikosti kuchyňských robotů a faktu, že ten váš nejspíš dostane stálé místo na kuchyňské lince, není od věci zaměřit se i na design. Naštěstí většina výrobců nabízí opravdu povedené kousky, které se stanou ozdobou každé kuchyně.

Tento článek podporuje službu Zboží.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků