Hlavní obsah
Hlavním prostorem bytu je místnost, která je pojatá jako velká obytná kuchyně. Ostrůvek s vysokými stoličkami nahrazuje jídelní stůl, který by spolu se židlemi zabral spoustu dalšího místa. Foto: Iveta Kopicová a časopis Bydlení mezi panely

Menší byt poskytuje majiteli potřebné soukromí, navíc s atmosférou tradičních chalup

Současný moderní byt určitě nemůže mít interiér jako v roubence, působil by falešně a komicky. Přesto je možné dosáhnout stejně přívětivé atmosféry, jako měly dřívější chalupy, i když se tradičním materiálům dají současné tvary.

Hlavním prostorem bytu je místnost, která je pojatá jako velká obytná kuchyně. Ostrůvek s vysokými stoličkami nahrazuje jídelní stůl, který by spolu se židlemi zabral spoustu dalšího místa. Foto: Iveta Kopicová a časopis Bydlení mezi panely
Menší byt poskytuje majiteli potřebné soukromí, navíc s atmosférou tradičních chalup

Pro pracovně vytíženého manažera představuje menší byt 2+kk klidné místo, kam se vrací odpočívat, když mu zůstane čas mezi cestováním, schůzkami s klienty a dalšími povinnostmi.

Funkčně vybavený prostor poskytuje vše, co je potřeba k běžnému životu, navíc také pocit nerušeného soukromí s atmosférou dovolené.

Výhled z oken na zalesněné kopce a nejvyšší horu Beskyd tomu odpovídá a stal se také inspirací pro návrh celého interiéru.

Pro soukromí i společenský život

Hlavním prostorem bytu je obytná místnost, která je vlastně pojatá jako velká obytná kuchyně. Řešení sestavy s hlubokým ostrůvkem umožňuje umístění všech potřebných spotřebičů a přípravu jídel s dostatečnou pracovní plochou.

Ostrůvek s vysokými stoličkami přitom nahrazuje také jídelní stůl, který by spolu se židlemi zabral spoustu dalšího místa.

Řešení sestavy s hlubokým ostrůvkem umožňuje umístění všech potřebných spotřebičů a přípravu jídel s dostatečnou pracovní plochou.

Foto: Iveta Kopicová a časopis Bydlení mezi panely

Majitel velmi rád vaří, zvláště při návštěvách blízkých a přátel. Zvolené uspořádání kuchyně dovoluje, aby se vaření stalo přímou součástí společenského večera – hostitel ze svého místa u varné desky může zároveň servírovat pokrmy a obsluhovat návštěvu.

Hosté sedí naproti: vaření a stolování nemusí přerušovat konverzaci a zábavu.

Ležérní posezení dvou lidí

Běžná sezení obývacích pokojů bývají náročná na plochu, přitom často slouží hlavně pro sledování televize. V případě, kdy návštěvy raději komunikují kolem stolu (ostrůvku), kde k sobě mají blíže, by rozložitá „sedací souprava“ postrádala smysl.

Nahradilo ji tedy pohodlné křeslo na čtení u okna a postel s funkcí pohovky. Její pevná čela s polštáři jsou příjemná i pro ležérní posezení dvou lidí proti televizoru, postel s kvalitní matrací je přitom plnohodnotná pro přespání návštěvy.

Vyloučením nadbytečných nábytkových kusů si celá místnost uchovala lehkost a prostornost.

Foto: Iveta Kopicová a časopis Bydlení mezi panely

Vyloučením nadbytečných nábytkových kusů si celá místnost uchovala lehkost a prostornost. Samostatnou ložnici od společenské části odděluje jen měkký závěs, při běžném provozu ji majitel nemusí zvukově izolovat. Celý byt je jednolitou oázou klidu a soukromí.

Pevnými dveřmi je uzavřena pouze koupelna, kde se za sprchou a částečnou příčkou ukrývá toaleta, na opačné straně je ve skříních uzavřeno technické zázemí (kotel, pračka).

Dubová přívětivost

Studio I. D. Architektura – Ivana Dombková a Rostislav Černík – zpracovalo nejenom dispoziční a provozní řešení, podle jejich projektu se realizovaly také stavební práce včetně povrchů stěn, podlah a stropů, podle autorského návrhu byl vyroben veškerý nábytek.

Právě celková koordinace všech fází projektu a přestavby mohla vytvořit interiér, který bude přesně vyhovovat potřebám užívání. Do výsledné podoby prostoru se navíc promítla osobnost majitele i charakter horského prostředí.

Masivní rámy vstupů do místností a kolem oken jsou obdobou dřívějších mohutných „futer“ nebo širokých okenních profilů.

Foto: Iveta Kopicová a časopis Bydlení mezi panely

Výrazným znakem celého bytu je dubové dřevo. Na rozdíl od klasických městských bytů, kde se dřevo objevuje jen na podlaze a případně nábytku, tady přechází v podobě obkladů také na stěny a strop.

Symbolicky – v současném tvarosloví – připomíná byt atmosféru horských chalup, jejich přívětivost a už na pohled teplé zázemí.

Dojem útulnosti

Materiály opticky zvýrazňují odlišné funkce jednotlivých částí. Praktickou zónu kuchyňské sestavy vymezují bílé cihelné obklady a bílý snížený strop, intimnější kouty pro odpočinek mají dřevěný obklad na stropě, kolem pohovky jsou obklady také na stěně, dojem útulnosti dokončují splývavé textilní závěsy.

Masivní rámy vstupů do místností a kolem oken jsou obdobou dřívějších mohutných „futer“ nebo širokých okenních profilů. Dubové rámy bez dveří vyzývají ke vstupu do dalšího prostoru, na oknech vytvářejí obrazy okolní krajiny, kterou tajuplně a postupně odhalují závěsy.

Samostatnou ložnici od společenské části odděluje jen měkký závěs, při běžném provozu ji majitel nemusí zvukově izolovat.

Foto: Iveta Kopicová a časopis Bydlení mezi panely

Obdobným způsobem se materiály uplatňují na nábytku. Plochy, kterých se často dotýká lidská ruka či jiná část těla, jsou teplé dřevěné, plochy náročnější na provoz a údržbu jsou hladké a odolnější – lakované nebo nerezové.

Jiný charakter než obytné místnosti má koupelna. Také tady se dřevo objevuje, ale na podlaze a stěnách ho nahradily velkoformátové keramické obklady, jejichž tenké spáry v minimálním počtu podstatně usnadňují úklid.

Technické údaje

Architekt: Ivana Dombková, Rostislav Černík – I. D. Architektura

Dodavatel stavby: I. D. Architektura

Dodavatel interiéru: I. D. Architektura

Stavebník: soukromá osoba

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků