Nejčastější chybou, kterou podle zlodějů dělají majitelé objektů, je špatné zabezpečení oken. Jako snadnou cestu do domu či bytu označilo okna 84 procent respondentů. Následoval sklep (74 procent) a garáž (73 procent). Naopak oříškem bývají pro pachatele vchodové dveře a také vloupání přes střechu.

Z průzkumu vyplynulo rovněž to, že řada lidí stále nechává klíč pod rohožkou nebo v květináči před dveřmi - téměř polovina (42 procent) dotázaných vězňů uvedla, že se s tímto zvykem při vloupání setkala. Češi také často schovávají cennosti na stejných místech, a zloději tak jdou "najisto".

Tip od známých

Při tipování objektu vhodného k loupeži se nejvíce respondentů (46 procent) řídí tipy od známých. Pro čtvrtinu dotázaných je znakem příhodného objektu plná poštovní schránka a další známky toho, že majitelé domu či bytu zjevně nejsou delší dobu přítomni. Celkem 11 procent respondentů se při tipování spoléhá na Facebook a informace, které z něj získají.

V panelových domech kradou zloději nejčastěji přes den, naopak u rodinných domků preferují noc. Skoro polovina dotázaných dává přednost tomu, když jeho majitelé uvnitř objektu při vloupání spí.

Výzkum se uskutečnil na sklonku loňského roku ve třech věznicích - v Kynšperku nad Ohří, Ostrově nad Ohří a Stráži pod Ralskem. Dotazníky vyplnilo celkem 135 vězňů, kteří si odpykávali trest za vykradení rodinných domů, bytů nebo chat.