"Možná je výstava proto tak úspěšná, že ukazuje jednu z epoch, kdy čeští architekti mohli promluvit do světové architektury a vytvořit něco zcela originálního, byť kubismus příliš úspěšný nebyl," řekl při vernisáži v České národní budově na Manhattanu historik architektury Zdeněk Lukeš.

Kubistické stavby vznikly během pouhých čtyř let v období 1911 až 1914. Tento ojedinělý styl označovaný ve své době za naprosto bláznivý a nepraktický, dozníval ještě po první světové válce, ale skončil jako slepá odbočka vývoje architektury. Dnes je považovaný za raritu, za níž do České republiky míří milovníci architektury z celého světa.

Kubistická vila od Josefa Chochola na Vyšehradě.:. Kubistická vila od Josefa Chochola na Vyšehradě.foto: Profimedia

K nejznámějším kubistickým stavbám patří pražský Dům u černé Matky Boží architekta Josefa Gočára, čtvero domů na pražském Vyšehradě z ateliéru Josefa Chochola, Dům Diamant na rohu Spálené a Lazarské ulice v Praze architekta Emila Králíčka, ale i Gočárova lázeňská budova v Bohdanči nebo vily v Jičíně a Pelhřimově, které postavil otec českého architektonického kubismu Pavel Janák.

:. Pohled na kubistický interiér. Foto: Grand Café Orient

 Americké veřejnosti může výstava podle newyorské historičky umění, pravnučky prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka Charlotty Kotíkové ukázat "absolutně unikátní moment v historii architektury". Velmi ji zaujalo, že na vernisáži a přednášce Zdeňka Lukeše převažovalo nad českými krajany americké publikum. "Vím, že se to dál roznese, na výstavu se přijde podívat mnoho lidí, kteří se tak poučí o české kultuře. Američané jsou velmi zvídaví, pozitivní a rádi se poučí," řekla.

:. Gočárova lázeňská vila v Bohdanči. Foto: Léčebné lázně Bohdaneč

Výstava, která z New Yorku zamíří do Helsinek, Tokia a Madridu, zachycuje architektonická díla na černobílých fotografiích Ester Havlové. Expozici doplňují plány a skici budov, návrhy kubistického nábytku a kopie českého kubistického porcelánu z dílny Pavla Janáka. V galerii Českého centra v národní budově bude otevřená do poloviny března.