Praha 8 nemá nebezpečná místa jen pod vrchem Vítkov. Nejhorší situace je kolem stanic metra Florenc, Invalidovna, Palmovka a také Kobylisy.

„Ty nejhorší sousedy už naštěstí vzala voda. Po povodních se totiž už neměli kam vrátit, takže dostali od města nové ubytování a jsou pryč. Za tohle můžeme velké vodě paradoxně poděkovat,“ svěřil se Právu se svými pocity Jan Anděl z Karlína.

Ulice a domy po velké vodě prokoukly

Ulice a domy podle něj po velké vodě prokoukly, protože byly vesměs opravené a ty nejzchátralejší objekty jsou strženy. Také se opravily vozovky, vznikl systém jednosměrek a tak dříve obávaný prostor za karlínskými kasárnami se stal v podstatě zónou klidu.

„S tímto názorem se plně ztotožňuji,“ potvrdil Právu Andělova slova ředitel Městské policie v Praze 8 Jaroslav Kašpárek.

Nejhorší je okolí stanic metra

Nejproblémovější lokality jsou podle Kašpárka kolem stanic metra, kde se zdržují hlavně bezdomovci nebo kapsáři. Ti pak kolemjdoucím působí značné problémy, přinejmenším svým obtěžováním.

Zvlášť nedobrá situace je ve vestibulu metra Florenc, kde je hned vedle sebe řada heren a barů a také kolem malé vietnamské tržnice na kraji autobusového nádraží Florenc. Kromě páchnoucích individuí se zde vyskytují velmi často opilci nebo narkomani a gambleři.

Naopak kriminalita v lesních částech Prahy 8, ať již násilná, nebo projevující se např. pytláctvím či nezákonným kácením, prý „Osmičku“ podle Kašpárka netrápí.

„Ještě před dvěma roky byly problémy s vykrádáním chatových a zahrádkářských kolonií, ale to už přestalo,“ řekl Kašpárek, podle kterého by se na těchto územích Prahy 8 městské policii vyplatilo mít kromě pěších, motocyklových a cyklistických hlídek také strážníky na koních.

„Terén je pro zřízení jízdní policie výhodný, podobně jako na Praze 11, kde už takové hlídky mají. Záleží ovšem, jak se k nákupu koní postaví Praha 8,“ upozornil Kašpárek.

Také další části Prahy 8, jako jsou hlavně postarší sídliště, trpí typickými neduhy těchto betonových „králíkáren“. Mezi ně patří podle lidí zde žijících zejména drobné projevy vandalství, krádeže v bytech přes den a vykrádání aut pro změnu hlavně v noci.

Nejhorší místa na Praze 8 podle strážníků
Bezdomovcivestibul metra Florenc a jeho okolí, okolí metra Invalidovna a Palmovka, hlavně u vstupu do metra Na Hrázi, metro Kobylisy, výstup Klapkova u fontánky. Také prostranství před Albertem na Ládví.
Alkohol, výtržnictvíokolí stanice metra Florenc včetně vestibulů, zastávky MHD u bývalé Delvity (dnes Billa), autobusové nádraží Florenc.
Kapsářiokolí metra Invalidovna, Palmovka a Florenc včetně autobusového nádraží.