Hlavní obsah

Střechou proti sněhu

Novinky, rai

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Propadlé a poškozené střechy, zničené okapy a římsy překvapí každou zimu řadu majitelů, kteří své domy před sněhem včas neochránili. Nejlepší obranou je samozřejmě prevence – tedy protisněhové zábrany a další bezpečnostní prvky a včasné odstraňování sněhových nánosů.

Článek

Pro ochranu domu je nejdůležitější samotné řešení střechy, její spád a výběr vhodné střešní krytiny. Už při projektování střechy by se však mělo myslet i na výběr a množství vhodných bezpečnostních prvků dle dané klimatické oblasti. Dobrým vodítkem při volbě adekvátní ochrany střechy je tzv. mapa klimatických oblastí.

Klimatická oblast je charakterizována sněhovou oblastí a nadmořskou výškou popřípadě i větrovou oblastí. Česká republika se dělí celkem do pěti zón. „ Do 400 m n.m není třeba protisněhová ochrana, v oblastech mezi 600 a 900 m n. m je již třeba instalovat speciální zachytávače a rozrážeče sněhu,“ připomíná obecné pravidlo Štěpán Lášek ze společnosti Lindab.

Ve vyšších polohách projektanti budov většinou s větší sněhovou zátěží střech počítají. „ Sněhové zábrany je vhodné umístit především v okapové části, nad balkony a nad vchodem. Ocelové protisněhové rozražeče ve tvaru trojúhelníků je vhodné rozmístit po celé ploše střechy. Ve vysokohorských zátěžových oblastech se pak, jak určují stavební normy, musí na okraj střechy namontovat účinnější zábrany v podobě desky nebo tyčového zátarasu,“ dodává Lášek.

Zlatým pravidlem každé stavby či rekonstrukce je pořizovat ucelený systém, abyste předešli případné nekompatibilitě se střešní krytinou a následnému zatékání. Každopádně při nákupu vždy vyžadujte atest a záruky, hory jsou jednoduše nevyzpytatelné.

Na hory hladká krytina

Vhodná krytina na horské objekty jsou hlavně hladké falcové pásy s minimem spojů. Hladký povrch umožňuje plynulé sjíždění sněhu. Ten pak dlouhodobě nezatěžuje krov, což je důležité zejména u starších objektů.

Vybírejte pouze bezúdržbový materiál. Laciný materiál nemusí v konečné fázi být laciný – připočteme-li náklady na ošetřování a cenu barvy. Při výběru okapového systému v oblastech se značnými sněhovými srážkami a velkým výkyvem teplot je podstatná především pevnost. Plastovým se však určitě vyhněte.

Okapový systém na horách má jinou technologii montování. Žlaby i svody se umísťují hluboko pod hranu střechy, kde zůstanou tak chráněny před sesuvem sněhu.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám