Hlavní obsah
Kia Sportage a Hyundai ix35 Foto: Martin Žemlička, Novinky

Zájem o vozy Hyundai a Kia v USA snížily chybné údaje o spotřebě

Zájem amerických spotřebitelů o vozy Hyundai a Kia klesl poté, co obě jihokorejské automobilky přiznaly, že u více než miliónu vozů v USA chybně uvedly příliš nízkou spotřebu pohonných hmot. Vyplývá to podle agentury Reuters z průzkumu společnosti Edmunds.com.

Kia Sportage a Hyundai ix35 Foto: Martin Žemlička, Novinky
Zájem o vozy Hyundai a Kia v USA snížily chybné údaje o spotřebě

Společnosti informovaly o chybných údajích o spotřebě začátkem tohoto měsíce a jejich akcie poté prudce oslabily. Investoři se bojí, že toto fiasko poškodí reputaci obou firem a povede k zastavení desetiletého růstu prodeje jejich vozů na americkém trhu.

Automobilky, které v nedávné reklamní kampani vychvalovaly úspornost svých vozů, uvedly, že chybné údaje o spotřebě byly důsledkem procedurálních chyb při testování v Jižní Koreji.

Zákazníci mají slíbenou finanční kompenzaci za vyšší náklady na pohonné hmoty. Podle odhadu ratingové agentury Moody's Investors Service budou tyto kompenzace automobilky stát 100 milionů dolarů (dvě miliardy korun) ročně. Firmy navíc čelí žalobě majitelů aut, kteří požadují odškodné 775 milionů dolarů (přes 15 miliard korun) za sníženou hodnotu vozů.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků