Hlavní obsah
 

Yamaha Niken je podivná motorka se třemi koly

Asi nejpodivnější věc na autosalonu v Tokiu vystavila Toyota. I když je autosalon nacpaný roztodivnými koncepty budoucnosti až po střechu, tahle budoucí sériová novinka ze světa motocyklů jasně vede.

 
Yamaha Niken je podivná motorka se třemi koly

Na trhu je už pár motocyklů, které mají tři kola (například Piaggio MP3). Je tu i několik skutečných tříkolek, které jsou už na pomezí aut a motocyklů (například Can-Am). Ale to, co Yamaha začne skutečně zanedlouho vyrábět a co se jmenuje Niken, to tu ještě nebylo.

Yamaha Niken

Foto: Yamaha

Yamaha Niken

Foto: Yamaha

Jde o tříkolový motocykl, který ovšem má přední kola nasazené široko od sebe na vlastních vidlicích. Podle nich nazvala Yamaha tuhle tříkolku jako LMW, což je zkratka pro „Leaning Multi-wheeler“, tedy naklánějící se vícekolku. Má to být stabilní motocykl, který neomezí řidiče ve sportovním vyžití, naopak mu dodá výrazně větší pocit bezpečnosti a jistoty.

Každé přední patnáctipalcové kolo je zavěšeno na dvojité obrácené vidlici, která vypadá, jako by vypadla z oka nějakému supersportovnímu biku. Samozřejmě že nahoře je vahadlo, které zajišťuje protichůdný výkyv kol. Zda má také uzamčení, jako to nabízejí některé tříkolové skútry, to zatím nevíme.

Yamaha Niken

Foto: Yamaha

Yamaha Niken

Foto: Yamaha

V kapotáži, která je vlastně takovou rozšířenou verzí nějakého touringu, se ukrývá příhradový rám a v něm vodou chlazený řadový tříválec z modelu MT-09, který má objem 847 ccm. Výkon by se měl pohybovat někde kolem 115 koní (85 kW).

O motocyklu zatím nevíme moc. Jeho opravdu oficiální premiéra proběhne na výstavě EICMA dne 6. listopadu, kde budou zveřejněny jak technické údaje, tak i třeba cena.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků