Hlavní obsah
Harleye mají velké množství příznivců po celém světě. Snímek je z letošních Dnů Harley Davidson v německém Hamburku. Foto: Reuters

Výroba harleyů v Milwaukee možná už brzy skončí

Dunivý hřmot motorů, který proslavil značku Harley-Davidson a na který jsou lidé v americkém Milwaukee a širokém okolí zvyklí jako na běžnou součást života, bude možná už brzy minulostí. Firma, podobně jako řada dalších, musí šetřit a pokud se jí nepodaří snížit mzdové náklady, výrobu přesune jinam.

Harleye mají velké množství příznivců po celém světě. Snímek je z letošních Dnů Harley Davidson v německém Hamburku. Foto: Reuters
Výroba harleyů v Milwaukee možná už brzy skončí

Ředitel společnosti HarleyDavidson Keith Wandell řekl, že konečné rozhodnutí o osudu výrobních závodů padne do dvou měsíců. Management už v dubnu zaměstnance upozornil, že náklady musí dolů o milióny dolarů ročně. Pokud to nepůjde, zůstane v Milwaukee jen centrála, což je pro fanoušky a lidi z okolí jen malá útěcha. Zástupci podniku už se poohlížejí po alternativních lokalitách v USA, podrobnosti ale nikdo z firmy nechce rozebírat. Lidé ve městě si ale odchod americké ikony vůbec nedokážou představit.

„Když se řekne Milwaukee, vybaví se vám pivo, chuligáni a Harley-Davidson,“ poznamenal Steve Daily z historického ústavu v Milwaukee. „Ať je to správné, nebo ne, tak to prostě je," dodal.

Když ale pivovar Miller Brewing převzal svého rivala Molson Coors Brewing, přestěhoval v roce 2008 centrálu z Milwaukee do Chicaga. Stejné rozhodnutí učinila společnost Schlitz, která se prezentovala jako výrobce piva, které město Milwaukee proslavilo. Když na firmu v 80. letech minulého století dolehly finanční problémy, převzala ji konkurence z Detroitu.

Poslední magnet pro turisty

Harley-Davidson tak zůstal jediným věhlasným podnikem, který v Milwaukee ještě setrvává. Silný magnet je to hlavně pro turisty a další návštěvníky města, kteří se často ptají, zda by se mohli přijít podívat do továrny, kde se ty hřmotné motory do harleyů vyrábějí.

„Často se nás tady na jejich továrny ptají," řekl šéf turistické centrály Visit Milwaukee Paul Upchurch. „Řada lidí ve světě si Milwaukee spojuje právě s domovem harleyů," řekl.

Firmu Harley-Davidson v roce 1903 založili dva kluci z Milwaukee. Tehdy třiadvacetiletý William Harley a jeho o rok mladší kamarád Arthur Davidson. Motorky začali prodávat z nacpané dřevěné boudy, kde je vyráběli a kde se začala psát historie této značky. Později, až se vypracovali, od nich nakupovala i americká armáda, která potřebovala motocykly pro vojáky ve válce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků