Hlavní obsah
Nová světla jsou například instalována na konceptu VW I.D. Foto: Volkswagen 5x

Volkswagen připravuje inteligentní světla

Problematika komunikace auta s okolím se řeší už dlouho. Volkswagen nyní ukázal, jak rychle se za posledních pár měsíců posunul vývoj ve světlech. Ne v tom, aby svítila lépe, to už je třeba v systému Matrix LED velmi sofistikované, ale proto, aby auto mohlo „mluvit” s lidmi kolem a třeba i pomáhat při jízdě řidiči.

Nová světla jsou například instalována na konceptu VW I.D. Foto: Volkswagen 5x
Volkswagen připravuje inteligentní světla

Tak například fotografie níže ukazuje výzkumné vozidlo, které má na všech stranách displeje, aby mohlo informovat okolí o svém stavu, různých problémech apod. Například informovat chodce na přechodu, že o nich ví a mohou v klidu přecházet. Jenže to je už trochu přežitá technologie.

I když to není tak starý projekt, přesto už je zastaralý

Foto: Volkswagen

Podívejme se na další systém, který se jmenuje Optical Lane Assist, tedy optický asistent jízdy v pruhu. Automobil sleduje okraje vozovky a prostor před ním a ve tmě tak dokáže přesně vypočítat jízdní prostor pro dané vozidlo. Řidiči ukáže přesně cestu, kudy pojede a kudy ještě může jet, aby třeba nespadl do příkopu.

Světla ukážou správnou stopu

Foto: Volkswagen

Extrémně zajímavý je i systém zadních světel složený ze světelných diod, kam se může vlastně nasadit jakákoli zpráva. Systém tak může fungovat jak automaticky pro výstrahu řidičů jedoucích vzadu, tak lze i personalizovat tvar světel.

Víc LED světel znamená víc možností informací

Foto: Volkswagen

Poslední je optický parkovací asistent. Ten ukazuje výraznými pruhy na vozovce místo, kam bude vůz zajíždět. Pomocí nich se tak může orientovat jak řidič, tak i chodci či cyklisté, aby viděli, jestli autu nevstoupí (nevjedou) do cesty.

Místo pro parkování vyznačené světly - dobrý nápad!

Foto: Volkswagen

Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků