Hlavní obsah
Vlk Foto: Profimedia.cz

Vlci v přírodě snižují riziko srážky auta se zvěří. Ale jinak, než vás napadne

Podle americké studie dokáže způsob, jakým vlci loví srny, zásadně snížit počet srážek aut se zvěří. Ekonomický benefit je mnohonásobně vyšší než škody, které vlci způsobí na dobytku.

Vlk Foto: Profimedia.cz
Vlci v přírodě snižují riziko srážky auta se zvěří. Ale jinak, než vás napadne

Sborník Národní akademie věd Spojených států Amerických (Proceedings of the National Academy of Sciences of The United States of America, zkráceně PNAS) zveřejnil poněkud překvapivý výsledek studie možností, jak snížit riziko srážky auta s lesní zvěří. Řešením jsou vlci.

Ovšem, nikoliv primárně tím způsobem, že budou lovit srnčí zvěř ve velkém, a tak sníží její počty. Hlavní důvod je ve způsobu, jakým vlci srnčí zvěř loví - pohybují se podél člověkem vytvořených věcí, jako jsou silnice či potrubní vedení. Srnci a srny to chápou, a proto se takovým místům vyhýbají, aby snížili riziko, že někde potkají hladovou smečku vlků.

Jak moc je to efektivní? „Příchod vlků snížil množství srážek se zvěří o 24 %, což znamená ekonomický benefit 63krát větší, než jsou ztráty způsobené prokázanou škodou, kterou vlci způsobí predací dobytku,“ píše PNAS. „Ročně se v USA stane zhruba milion nehod vozidla se zvěří s 29 tisíci raněnými lidmi, 200 mrtvými lidmi a téměř 10 miliardami dolarů (227,3 miliardy korun) v celkových ekonomických ztrátách,“ dodává sborník.

Jak je na tom Česko? „Ročně dochází ke zhruba 15 tisícům nehod se střetem se zvěří šetřených Policií ČR, vzniká tak škoda v úhrnné výši cca 600 milionů korun. Průměrná výše vzniklé škody v důsledku poškození vozidel nebo jiného majetku dosahuje u jedné nehody kolem 40 tisíc korun,“ řekl Petr Jedlička, hlavní analytik České kanceláře pojistitelů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků