Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Vezete v autě malé dítě? V Itálii nyní zavedli povinný alarm

Řidičům, kteří vyrazí s malými dětmi v autě na italské silnice, přibyla tento týden další povinnost. Kdo poveze v autosedačce dítě mladší čtyř let, bude muset mít nainstalované zařízení, které ho upozorní v případě, že by dítě v autě zapomněl. Informoval o tom list La Repubblica.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Vezete v autě malé dítě? V Itálii nyní zavedli povinný alarm

Pokud policisté při kontrole odhalí auto s dětským pasažérem bez povinného alarmu, mohou řidiči uložit pokutu od 81 do 326 eur (2000 až 8300 Kč).

Rodiče, prarodiče i další lidé, kteří s sebou v autosedačce povezou dítě mladší čtyř let, musejí mít alarm, který se automaticky spustí, když řidič opustí vůz bez dítěte. Bude moci být součástí autosedačky, vozidla, ale může být i nezávislý na obou z nich.

Splňovat ovšem bude muset to, že upozornění na zapomenuté dítě musí být viditelné nebo slyšitelné uvnitř i vně automobilu. Na trhu jsou podle listu La Repubblica k dispozici zařízení, která vysílají SMS zprávy či zprávy přes komunikační službu WhatsApp.

Na pořízení mechanismu italské ministerstvo dopravy přispěje řidičům částkou 30 eur (765 Kč). Pokud policisté někoho přistihnou s dítětem mladším čtyř let ve voze bez předepsaného zařízení, budou mu moci uložit nejen pokutu, ale i pět trestných bodů.

Zatím není jasné, jak budou policisté přistupovat k cizincům, včetně českých turistů. „Aktuálně spolu s dalšími evropskými autokluby intenzivně komunikujeme s italskou stranou, abychom získali více informací,” sdělil na dotaz Novinek tiskový mluvčí ÚAMK s tím, že z logiky věci není šťastné požadovat alarm i po cizincích, kteří si jej nemají jak jednoduše pořídit.

Odkazuje se i na minulé případy, kdy se například povinné alkohol testery vázaly jen na francouzské motoristy, stejně jako hasičské přístroje na polské registrační značky.

Nové opatření italské ministerstvo dopravy přijalo v rychlosti v reakci na tragické případy, kdy rodiče nebo jiní rodinní příslušníci zapomněli dítě v horkém počasí v autě. Nemluvňata pak často na následky přehřátí zemřela.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků