Hlavní obsah

V Německu vyhlásili válku starým automobilům

Ve třech německých městech začalo 1. ledna platit nové nařízení, které má z městských ulic vystrnadit staré automobily vypouštějící do ovzduší nadměrné množství škodlivých emisí. Řidiči v Berlíně, Kolíně nad Rýnem a Hannoveru budou muset na svá auta umístit barevné nálepky informující o množství emisí.

V Německu vyhlásili válku starým automobilům

Odhadem 1,7 miliónu starších aut kvůli nadměrnému množství vypouštěných škodlivin nálepku vůbec nezíská a pod hrozbou pokuty bude mít zakázaný vjezd do center měst.

Nový systém, s jehož pomocí chtějí jednotlivé radnice bojovat se stále horším ovzduším, by se měl během letošního roku ještě rozšířit a zahrnout celkem 20 měst. Řidiče starých vozidel, která výrazně překračují emisní limity, chtějí úředníci od vjezdu do středu měst úplně odradit. Během roku proto začnou vozidla bez emisních nálepek pokutovat částkou 40 eur (asi 1000 korun).

I když zpočátku budou úředníci přestupky zřejmě hodnotit shovívavě, v polovině roku se prý už pokuty začnou všude skutečně vybírat. Opatření se týká i vozidel ze zahraničí.

Agentura AFP ale tvrdí, že z vyjádření některých úředníků vyplývá, že cizinci se přísných postihů obávat nemusejí. Auta s cizími poznávacími značkami, která žádné nálepky mít nebudou, prý hodlají radnice trestat mírněji.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků