Hlavní obsah
Tesla Roadster pluje vesmírem Foto: Novinky/Reuters

Tesla Roadster se Starmanem za volantem poprvé obletěl Slunce

Červený Roadster Tesla se Starmanem za volantem, který loni 6. února při prvním, testovacím letu vynesla do vesmíru mohutná raketa společnosti SpaceX Falcon Heavy, poprvé obletěl Slunce. Informoval o tom web whereisroadster.com, který sleduje let figuríny v kabrioletu automobilky Tesla Elona Muska, jenž je rovněž zakladatelem SpaceX.

Tesla Roadster pluje vesmírem Foto: Novinky/Reuters
Tesla Roadster se Starmanem za volantem poprvé obletěl Slunce

Zvláštní náklad v současnosti nejsilnější nosné rakety na světě podle webu oblet dokončil koncem uplynulého týdne. Obkroužení hvězdy naší planetární soustavy by roadsteru podle propočtů mělo trvat 557 pozemských dnů, přičemž vůz byl v pondělí ve vesmíru už 560. den.

Whereisroadster.com ale sleduje i další zábavné údaje spojené se Starmanovou "jízdou" kolem Slunce. Jeho tesla například už urazila ve vesmíru přes 1,2 miliardy kilometrů, což podle Muskových slov plných nadsázky znamená, že auto „výrazně překročilo záruční limit 58000 ujetých kilometrů”. Sice nejede, ale pluje vesmírem, nicméně z marketingového hlediska je to pěkný špás. Muskův automobil pravděpodobně obletí Slunce ještě mnohokrát, poznamenal portál space.com.

Loňská studie modelující oběžnou dráhu propočítala, že roadster v několika příštích desítkách milionů let nakonec narazí do Venuše nebo do Země. Bát se dnes ale nemusíme, protože je jen velmi malá pravděpodobnost, že by se to stalo dřív než za milion let.

Podívejte se na aktuální nabídku nových i ojetých aut Tesla na Sauto.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků