Hlavní obsah
Kdo s koho? Foto: Novinky s použitím Audi

Souboj naftových titánů: Vrcholy vývoje TDI v přímém srovnání

Audi před pár lety získalo – a dodnes drží – unikát s modelem Q7 V12 TDI. Vznětový dvanáctiválec nabídl úctyhodný výkon; jeho nástupce v současné SQ7 TDI na něj svými hodnotami nemá. Jenže táhne méně hmoty a má elektrický kompresor. Kdo je rychlejší?

Kdo s koho? Foto: Novinky s použitím Audi
Souboj naftových titánů: Vrcholy vývoje TDI v přímém srovnání

Značka Audi a turbodieselové motory jsou spolu nerozlučně spjaty. „Čtyři kruhy” naftě věří tak moc, že jako jediná značka ji montují i pod kapoty svých nejvýkonnějších verzí SUV. V současnosti je k mání osmiválec, který má dvě turba, jeden elektrický kompresor a 435 koní a 900 N.m.

Jenže v minulosti dokázala vrcholná Q7 nabídnout ještě o čtyři válce, 65 koní a 100 N.m. více. Jestli byla rychlejší, je ale otázkou na přímé srovnání. O to se postarali v Nizozemsku a v sobotu zveřejnili video, ve kterém to všechno vidíme.

Q7 V12 TDI přišla na svět v roce 2008 a dodnes je jediným sériově vyráběným autem, které mělo pod kapotou vznětový dvanáctiválec. Tisíc newtonmetrů si vyžádalo dokonce i úpravu převodovky – musela být zesílena, aby takový nápor zvládla.

Jenže její hmotnost byla 2,6 tuny, o nějakých 260 kilogramů víc, než váží osmiválcová SQ7 TDI. A také neměla elektřinou poháněný kompresor, jehož primárním účelem je zrychlit nástup nejvyššího plnicího tlaku, a tedy nejvyššího točivého momentu.

Audi SQ7 TDI před letošním faceliftem

Foto: Petr Horník, Právo

Výsledkem tedy je, že staré auto to nové nezostudí. Zkraje zrychlování je dvanáctiválec rychlejší, ale už hodnotu 100 km/h vidíme u osmiválce dřív – dle údajů výrobce má být V8 rychlejší o 0,7 sekundy – a pak už těžší V12 jen ztrácí.

Přesto dieselových osmiválců je na světě relativně hodně, a tak Q7 V12 TDI neztrácí jistý punc výjimečnosti. A je dost pravděpodobné, že se současným až fanatickým protežováním elektromobilů už nikdy žádný dieselový dvanáctiválec v osobním autě nebude.

Audi Q7 V12 TDI

Foto: Audi

Naftový jednorožec Q7 V12 TDI stál jako nový okolo 3,3 milionu korun, a protože se vyráběl čtyři roky a zas tak vzácný není, běžně se dá pořídit i dnes, a to v běžné inzerci od zhruba půl milionu korun – ale jako u každého ojetého auta platí, že nejlevnější kus není dobrou volbou. Jeho nástupce, současná SQ7 TDI, se v Česku prodává od 2,6 milionu korun.

Anketa
Který z těchto mastodontů byste radši měli v garáži?
Q7 V12 TDI
30.1 %
SQ7 TDI
19.2 %
Oba
4.9 %
Ani jednoho
45.8 %
Celkem hlasovalo 750 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků