Hlavní obsah
Smart v Americe úplně končí Foto: Smart

Smart končí v Americe, do značky místo toho investují Číňané

V USA a Kanadě končí Smart. Auta, která měla uvolnit centra měst a pomoct se snižováním emisí, se neuchytila. A to ani po několika restrukturalizacích. A tak značka na severoamerickém trhu zcela končí.

Smart v Americe úplně končí Foto: Smart
Smart končí v Americe, do značky místo toho investují Číňané

Na konci roku 2019 přestane Smart na severoamerickém trhu prodávat auta. Neuchytila se. Smart se neustále potýkal s nízkými prodeji, ale koncern Daimler je stále nabízel a snažil se je protlačit. V roce 2017 dokonce sáhl po seškrtání nabídky vozidel se spalovacími motory a nechal pouze elektrickou verzi. Ani to nepomohlo.

Zatímco první rok, kdy byl Smart uveden, se v USA prodalo 21 146 vozů, pak následoval prudký propad a roční prodeje nedosahovaly ani 10 000 kusů. To je opravdu málo. Po škrtech v roce 2017 a kampani na elektrické verze se očekávalo zlepšení, ale 1276 prodaných elektrických verzí Smartu ForTwo bylo tak málo, že se už prostě nevyplatilo tuto značku držet v chodu. V roce 2018 pak v Kanadě bylo prodáno pouze 264 aut.

Smart tak výrazně mění své zaměření. Zatímco dosud byly jeho prodeje orientovány prozápadně, po velkých problémech a spekulacích o úplném zániku značky do něj vložila peníze čínská společnost Geely. Nové vozy se společnou konstrukční elektrickou platformou se budou montovat v Číně a rozvážet do celého světa, ale samozřejmě největší trh by měl být ten čínský. Poslední dva měsíce se tak Smart přesouvá ze západních zemí do východních.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků