Hlavní obsah
Budoucnost Smartu má čínský podtext. Na ilustračním obrázku starší koncept Smart Vision EQ ForTwo Foto: Smart 2x

Smart zachraňují čínské peníze

Informace o tom, že koncern Daimler zvažuje budoucnost značky městských miniautíček Smart, je stále relativně čerstvá. Už ale dostává další kapitolu - do Smartu vstupuje čínský koncern Geely, majitel švédské automobilky Volvo.

Budoucnost Smartu má čínský podtext. Na ilustračním obrázku starší koncept Smart Vision EQ ForTwo Foto: Smart 2x
Smart zachraňují čínské peníze

Jak koncern Daimler, jehož nejznámější automobilkou je Mercedes-Benz, oznámil v tiskové zprávě, ze značky Smart se stává společný projekt Němců a čínského koncernu Geely, který koupil padesátiprocentní podíl. Přitom ještě včera byl osud Smartu nejistý.

Záchrana značky není tím jediným, co tato dohoda umožnila. Smart plánuje expanzi, a to novými modely, které mají přicházet na trh od roku 2022. To už bude značka plně elektrická; konec výroby spalovacích verzí Smartů oznámila již dříve.

Smart Fortwo Cabrio (2015)

Foto: Smart

Tyto nové modely se mají stavět v Číně, v nově vybudované továrně, a exportovat do celého světa. Vzhled vozů má být dílem sítě designérských center Mercedesu po celém světě, techniku mají dodat inženýrská centra Geely.

Geely je soukromá čínská společnost, v Evropě je nejznámější jako majitel švédské značky Volvo. Kromě toho je majoritním vlastníkem britské značky Lotus a od loňského roku akcionářem koncernu Daimler, kde drží téměř desetiprocentní podíl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků