Hlavní obsah
Součástí je úložný prostor na helmu. Foto: Škoda

Škoda v Praze spouští sdílení elektrických skútrů

Škoda v Praze spouští službu sdílení elektrických skútrů. Hrne se tak do fenoménu dnešního motorismu - sdílení kde čeho městského a elektrického. Projekt je nazván BeRider.

Součástí je úložný prostor na helmu. Foto: Škoda
Škoda v Praze spouští sdílení elektrických skútrů

Pokud se nejdřív podíváme na to, s čím vlastně mohou Pražané či návštěvníci hlavního města sdíleně cestovat, uvidíme vcelku klasický elektrický městský skútr se zadním úložným prostorem. Elektrický pohon skútru zajišťují dvě lithium-iontové baterie. Pro bezpečnost má zeleno-černý prostředek LED světlomety a kotoučové brzdy vpředu a vzadu.

Kvůli komfortu jsou tu zase velká kola. Podle škodovky má výrazné zrychlení a je schopen jet rychlostí až 66 km/h. S dojezdem až 70 km jsou tyto lokálně bezemisní elektrické skútry vhodné zejména pro krátké a střední vzdálenosti.

Ovládání elektrického skútru je jednoduché, stačí si osvojit jízdu v jedné stopě.

Foto: Škoda

Displej skútru ukazuje základní informace jako rychlost a dojezd. Držák mobilního telefonu na řídítkách usnadňuje navigaci přes mobilní telefon. Prostřednictvím integrovaného USB konektoru lze za jízdy dobíjet mobilní telefony a další elektronická zařízení. Své tašky si řidič může bezpečně a pohodlně pověsit na háček, v uzamykatelném boxu se nachází dvě přilby pro jízdu ve dvou.

Škoda uvádí, že po dohodě s úřady městských částí bylo pro půjčování skútrů zvoleno širší centrum města. Tam mohou uživatelé skútry odstavit na libovolném legálním místě. Tedy typicky i na modrých a smíšených zónách. Parkovací pozice, nabití a další data se v reálném čase přenáší dispečinku. Takto lze lokalizovat chybně zaparkované nebo vybité skútry a rychle odstraňovat případné problémy.

Nutné je stažení mobilní aplikace.

Foto: Škoda

„Služby sdílené bezemisní mobility, které respektují lokální specifika Prahy, považujeme za velmi pozitivní příspěvek pro naše město. Škoda Auto DigiLab nabízí promyšlené řešení, kterému přeji úspěšný start,“ říká k projektu pražský primátor Zdeněk Hřib.

Jak na to?

Aby mohli uživatelé službu využívat, musí si do svého chytrého telefonu bezplatně instalovat aplikaci BeRider, je k dispozici pro iOS a Android. Přes ni se přihlásit, po úspěšné registraci můžete v aplikaci najít a rezervovat volný skútr a telefonem, bez klíče, odemknout a zamknout.

Po skončení jízdy zákazník uloží příslušné přilby zpět do uzamykatelné schránky. Po krátkém potvrzení prostřednictvím aplikace doba používání končí. Půjčovné se pak platí kartou a účtuje se po minutách. Cena za 1 minutu činí 5,- Kč. Pro použití skútru je nutný řidičský průkaz skupiny B.

Podívejte se na aktuální nabídku nových i ojetých aut Škoda na Sauto.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků