Hlavní obsah

Rakouské KTM ohlásilo sériovou výrobu elektromotocyklů

Nejprve přijde v polovině roku 2014 v duchu novodobých tradic značky terénní stroj. O rok později přibude skútr. Výrobě skútrů a mopedů se firma KTM věnovala už v padesátých letech. Teď přichází doba motocyklů s akumulátory. Jezdci je prý ocení v terénu i ve městě.

Rakouské KTM ohlásilo sériovou výrobu elektromotocyklů

Poptávka po elektrických motorkách prý poroste navzdory jejich vysoké pořizovací ceně, stále dlouhým dobíjecím časům a omezenému dojezdu. Nepředpokládá to jen KTM, ale i řada dalších významných motocyklových výrobců. Například BMW už svůj elektrický skútr „C Evolution“ nabízí americkým zákazníkům.

KTM oznámilo, že nejprve začne nabízet model Freeride E. Ten se veřejnosti představil jako koncept už před dvěma lety v Miláně. Tehdy se motorka prezentovala jako konkurence strojů ve třídě 125 ccm. Výkon by se měl pohybovat kolem 30 koní (točivý moment 42 Nm) a dobíjecí čas bude kolem 90 minut. Na motokrosové dráze (případně na silnici) se pak 95 kg těžký stroj dokáže pohybovat zhruba půl hodiny.

KTM Freeride E

Foto: KTM

V roce 2015 pak přijde skútr e-speed. Bude používat stejnou sadu Li-Ion akumulátorů a pravděpodobně i agregát – kapalinou chlazený, permanentně magneticky synchronní elektromotor. Výkon by ale měl být o něco nižší. Čeká se 15 koní a 36 Nm. Dojezd bude kolem 65 kilometrů, maximální rychlost 85 km/h.

KTM Freeride E

Foto: KTM

Ovládnou elektrické motorky a skútry budoucnost?

Vedení společnosti KTM tvrdí, že pro výrobu skútru se rozhodlo po velmi pozitivních ohlasech z nedávného veletrhu motocyklů v Tokiu. Podle neoficiálních informací spíš než výkony zaujal 140 kg těžký skútr designem od Geralda Kisky.

KTM e-speed (studie)

Foto: KTM

Elektrickými motocykly výrobci nereagují jen na všemožné zvýhodňování alternativních pohonů. Někde znamená nejen nižší silniční daně, ale i nulové platby za vjezd do center velkoměst nebo bezplatné parkování. Dalším důvodem pro elektrické motorky jsou podle KTM přecpané ulice, kde je motocyklová doprava zdaleka nejefektivnější.

Otázkou je, jestli budou stejného názoru i zákazníci. Podle neoficiálních odhadů bude třeba si na elektrické motorky od KTM připravit nejméně 250 000 Kč. Kolem této částky se pohybují i elektrické stroje konkurence. Podobně výkonné nejlevnější motocykly se spalovacími motory jsou ale zhruba desetkrát levnější.

KTM e-speed (studie)

Foto: KTM

Anketa
Koupili byste si elektrickou motorku nebo skútr?
Ano, skútr i motorku
23.1 %
Ano, ale jen skútr
55.9 %
Ano, ale jen motorku
5.1 %
Ne
15.9 %
Celkem hlasovalo 2860 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků