Hlavní obsah

Prodej užitkových vozů v EU po téměř dvou letech stoupl

Evropský trh s užitkovými vozidly v březnu vykázal první nárůst za téměř dva roky. Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA) oznámilo, že prodej užitkových automobilů v Evropské unii se v březnu meziročně zvýšil o 8,8 procenta na 186 469 vozů. V celém prvním čtvrtletí však prodej klesl o 1,3 procenta na 431 454 vozů.

Prodej užitkových vozů v EU po téměř dvou letech stoupl

Březnový nárůst prodeje je odrazem hospodářského oživení. Podílel se na něm ale také vyšší počet pracovních dnů ve srovnání se stejným loňským obdobím. Prodej byl navíc o 27 procent nižší oproti "předkrizové" úrovni z března 2008, napsala agentura Reuters.

Trhy s nákladními automobily v Evropě a Severní Americe loni utrpěly nejvýraznější propad za několik desetiletí kvůli hospodářské recesi. Zájem o nákladní vozy je považován za ukazatel ekonomického vývoje, protože je spojen se situací v mezinárodním obchodu.

V poslední době se poptávka po nákladních automobilech díky hospodářskému oživení stabilizuje. Švédská společnost Volvo předpokládá, že trh s nákladními vozy v Evropě letos stoupne o zhruba desetinu. Volvo je druhým největším výrobcem nákladních vozů na světě po německém konkurentovi Daimler. Ten minulý měsíc uvedl, že v letošním roce očekává oživení celosvětové poptávky po nákladních vozech.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků