Hlavní obsah
Lamborghini Gallardo LP 560-4 Foto: Martin Žemlička, Novinky

Před 20 lety zemřel zakladatel automobilky Lamborghini

Automobilku Lamborghini proslavily superrychlé sportovní vozy, přitom její zakladatel Ferruccio Lamborghini, od jehož úmrtí uplyne 20. února 20 let, začínal jako výrobce traktorů.

Lamborghini Gallardo LP 560-4 Foto: Martin Žemlička, Novinky
Před 20 lety zemřel zakladatel automobilky Lamborghini

Jeho vášeň pro sporťáky a údajně nespokojenost s vlastním sportovní vozem značky Ferrari ho přivedla v roce 1963 k založení firmy s býkem v logu. V 70. letech ji ale prodal a dnes patří tato automobilka do skupiny Volkswagen pod filiálku Audi.

První vlastní model - typ 350GTV s vidlicovým dvanáctiválcem originální konstrukce - představila firma Ferruccia Lamborghiniho (narozen 28. dubna 1916 v severoitalském Centu) v roce 1963. O tři roky později přišlo jedno z nejslavnějších Lamborghini, typ Miura, pojmenovaný podle španělských zápasnických býků, jež byli další Lamborghiniho vášní.

Ropná krize v roce 1973 donutila Lamborghiniho podnik prodat. Až do své smrti pak žil na statku La Florita v Umbrii a věnoval se hlavně pěstování ušlechtilých vín.

Po odchodu zakladatele firmy představila automobilka v roce 1974 jeden ze svých nejslavnějších modelů, Lamborghini Countach. Auto se strohými hranatými liniemi tehdy zapůsobilo jako zjevení po dlouhé éře supersportovních vozů s měkce zaoblenými tvary. Po Countachu přišlo Diablo, Murciélago, Gallardo, zatím nejnovější Aventador a limitovaná edice Lamborghini Sesto Elemento.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků