Hlavní obsah
BMW 520e Foto: BMW

Potřebujeme miliony nabíjecích stanic, naléhají automobilky na EU

Evropská unie by měla stanovit závazný cíl vybudovat jeden milion veřejných nabíjecích stanic pro elektromobily do roku 2024 a tři miliony do roku 2029. Evropské komisi (EK) to ve čtvrtek ve společném dopise napsalo Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA), spotřebitelé a sdružení za udržitelnou dopravu. Je to podle nich nezbytné k tomu, aby spotřebitelé nabyli důvěry k přechodu na novou technologii.

BMW 520e Foto: BMW
Potřebujeme miliony nabíjecích stanic, naléhají automobilky na EU

Pevný cíl by pomohl výrobcům vozů a provozovatelům energetických sítí lépe plánovat, argumentují autoři dopisu.

„Evropská komise musí rychle konat a stanovit závazné cíle, aby se uspíšilo budování dobíjecí infrastruktury v členských státech,” řekl prezident ACEA Oliver Zipse, který je zároveň šéfem německé automobilky BMW.

Pokud tak EK neučiní, jsou podle něj ohroženy nynější cíle snižování emisí, které Brusel nastavil kvůli klimatickým změnám. Automobilky uvádějí na trh nové elektromobily, aby vyhověly přísným cílům, které Brusel stanovil.

Několik vlád unijních zemí zahrnulo subvence na elektromobily do programů oživení ekonomiky zasažené pandemií, připomíná agentura Reuters. Zřizování veřejných dobíjecích stanic, které mají doplňovat ty doma a na pracovištích, je ale zatím pomalé. Tarify a způsoby platby navíc nejsou jednotné. Loni bylo v celé EU 224 538 veřejných nabíjecích stanic.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků