Hlavní obsah
Škoda Citigo CNG Green tec (2012) Foto: Škoda Auto

Poptávka po CNG a LNG ve světě vzrostla za šest let o 220 procent

Celosvětová poptávka po stlačeném zemním plynu (CNG) a zkapalněném zemním plynu (LNG) vzrostla mezi roky 2008 až 2013 o 220 procent na 30,1 miliardy metrů krychlových. Na světě již jezdí 20 miliónů CNG vozidel, v roce 2009 to bylo zhruba deset miliónů.

Škoda Citigo CNG Green tec (2012) Foto: Škoda Auto
Poptávka po CNG a LNG ve světě vzrostla za šest let o 220 procent

"CNG zažívá celosvětově velký rozmach. Evropská unie počítá se 160 milióny eur (asi 4,4 miliardy Kč), které budou investovány do infrastruktury CNG stanic v EU," uvedl výkonný ředitel Evropské asociace pro zemní plyn a biometan v dopravě (NGVA Europe) Lennart Pilskog.

Dodal, že návrh směrnice o zavedení infrastruktury pro alternativní paliva přímo nařizuje státům EU zajistit veřejně přístupnou infrastrukturu pro dodávku CNG s přesnými vzdálenostmi mezi čerpacími stanicemi, které umožní provoz vozidel na CNG na celém území EU, a určitého počtu čerpacích stanic umístěných v městských aglomeracích.

Spotřeba CNG v Evropě roste

Evropská plynárenská asociace Eurogas uvádí, že spotřeba CNG v Evropě se může do roku 2035 zvýšit až sedminásobně. Podle německé energetické agentury DENA vzrostla poptávka po CNG již loni v první polovině roku meziročně o 60 procent.

V ČR na stlačený zemní plyn jezdí více než 6700 vozů, největší vozové parky společností v Česku mají 500 až 700 CNG vozidel. CNG se stále více využívá v organizacích a firmách. Spotřeba CNG pro automobily se v loňském roce v Česku zvýšila meziročně o 44 procent na zhruba 22 miliónů metrů krychlových. Za posledních pět let se ztrojnásobila.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků