Hlavní obsah
Škoda Superb první generace Foto: Škoda Auto

Novodobý superb slaví 15 let od zahájení výroby

V roce 2001 se v Kvasinách začala sériově montovat první novodobá generace vlajkové lodi Škody, model superb. Ten svým názvem odkazoval na předválečnou limuzínu. Pokud započítáme všechny tři generace, dosud se vyrobilo 900 tisíc novodobých superbů.

Škoda Superb první generace Foto: Škoda Auto
Novodobý superb slaví 15 let od zahájení výroby

První novodobý superb vzniknul prodloužením tehdejšího VW Passat B5 (1996-2005) o přibližně deset centimetrů. První poválečný superb nemohl mít verzi kombi nebo osmiválcové motory, tehdy ještě ve vyšší střední třídě běžné. Superb I bodoval svou prostorností a houževnatou mechanikou. Vyrobilo se celkem 136 tisíc kusů.

Škoda Superb první generace

Foto: Škoda Auto

Komerčně úspěšnější byla až druhá generace (2008-2015), která se poprvé začala vyrábět také v karosářské verzi kombi. Jen v kvasinském závodě se vyrobilo bezmála třikrát tolik superbů než v případě první generace s interním označením B5.

Škoda Superb Combi II a III generace

Foto: Martin Žemlička, Novinky

Od minulého roku Škoda vyrábí třetí generaci, designově velice povedenou, která opět na konkurenci útočí nadprůměrnou praktičností a obřím prostorem pro nohy zadních cestujících. Vyrábí se opět jako liftback a kombi. A má „našlápnuto” na velký úspěch, vždyť jenom do poloviny května se vyrobilo 100 000 kusů a čekací doba na superb dosahuje až hrozivých šesti měsíců.

Škoda Superb III na redakčním videu

Video: Novinky

Škoda Superb první (B5) a druhé generace (B6): počty vyrobených kusů
model
výrobní závod
vyrobeno kusů
Superb (B5) Kvasiny 136 068
Superb (B6) Kvasiny 379 600
Superb (B6) Aurangabad 15 170
Superb (B6) An-tching 186 987
Superb (B6) Ning-po 31 500
Zdroj: Škoda Auto
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků