Hlavní obsah
Ferrari FXX-K Evo Foto: Ferrari

Nejnovější vrcholný model od Ferrari je vyprodaný

Naprosto nejlepší vozy Ferrari mají ve svém označení dvojité X. Jde o celý soubor vrcholné techniky v autě, na okruhu, servisu pro zákazníky… A teď ten vrchol je ještě vyšší. Má jméno Ferrari FXX-K Evo.

Ferrari FXX-K Evo Foto: Ferrari
Nejnovější vrcholný model od Ferrari je vyprodaný

Omlouváme se všem, kteří po přečtení článku na nás budou naštvaní, že si nemůžou tohle auto koupit, ale my za to prostě nemůžeme. Ferrari FXX-K Evo je speciálka, která se nabízí jen těm nejvyvolenějším a nejmajetnějším z celé plejády majitelů ferrari. Ti dostali osobní pozvánku do Maranella, tam si novinku prohlédli, případně nastudovali podrobné informace, pak se projeli v prvním kuse po okruhu, a kdo chtěl, vyplnil šek. Jestli jste tedy nebyli na seznamu pozvaných (jako my), máte smůlu. Je vyprodáno.

Ferrari FXX-K Evo

Foto: Ferrari

Ferrari FXX-K Evo

Foto: Ferrari

Co tito VIP zákazníci dostanou? Dostanou především auto, které ani nebude jejich. Je to jakýsi operativní leasing závodního speciálu s kompletním servisem, pozvánkami na nejexkluzivnější okruhy světa, závodní klání, testování a zvyšování řidičských dovedností pod vedením lidí nejzkušenějších (třeba těch z F1).

Samotné auto je vlastně výraznou evolucí původního Ferrari FXX-K, které už samo bylo vývojovým stupněm prvního FXX. Tahle novinka má stejný motor, dvanáct válců, atmosférické plnění a doplňkový systém rekuperace energie KERS, jako to je v F1.

KERS je sice trochu změněno, ale nová je na Evu hlavně aerodynamika. Ta prošla výraznou úpravou a třeba při 200 km/h produkují všechny aerodynamické prvky (difuzor, přední a zadní křídlo) přítlak 640 kg. U maximální rychlosti je to pak 830 kg! Tahle hodnota je jistě fantastická, vždyť směle konkuruje závodním monopostům. Ale navíc ji musíme srovnat s hmotností samotného auta. To nepřesáhne díky rozsáhlému použití nejmodernějších a nejlehčích materiálů ani na tunu.

Ferrari FXX-K Evo

Foto: Ferrari

Ferrari FXX-K Evo

Foto: Ferrari

Cena tohoto závodního speciálu je tajná. Ale u předchozí verze se spekulovalo o nějakých padesáti miliónech korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků